Spoření v předdůchodu

Dotaz

3. 4. 2013
Spoření v předdůchodu

obrý den,

mám zájem o předdůchod. Jednou z podmínek by mělo být i minimální doba placení penzijního připojištění (3. pilíř) po dobu pěti let.
Penzijní připojištění jsem si zřídil minulý rok v listopadu.

Do té doby mi hradil od 1.6.2005 zaměstnavatel produkt u společnosti Kooperativa pod názvem důchodové pojištění podle sazby 22 RG za běžné pojistné – to však patrně není klasický 3 pilíř.

Pokud tomu správně rozumím – nemám tak možnost využít produktu „předůchod“, protože jsem nesplnil tuto podmínku 5-ti let spoření v klasickém 3. pilíři. Působí to na mne velice diskriminačně, protože tímto je zvýhodněna pouze skupina obyvatel, kteří spoří tuto dobu a tato podmínka nebyla předem známa.

Děkuji

Vladimír Dědouch

Odpověď

Petr Gola 4.4.2013

Dobrý den,

 

předdůchod je možné čerpat pouze při splnění zákonných podmínek z doplňkového penzijního spoření (III. pilíře). Do předdůchodu lze skutečně odejít 5 let před dosažením důchodového věku, přičemž se posuzuje důchodový věk mužů, je však potřeba splnit zákonné podmínky. Jednou ze základních podmínek je spoření po dobu 60 měsíců (tedy 5 let). Druhou podmínkou je mít našetřeno dostatek finančních prostředků na smlouvě.

 

Uvedený produkt důchodové pojištění je něco jiného než penzijní připojištění. Občané, kteří spoří do penzijního připojištění si musí „převést“ své penzijní připojištění na doplňkové penzijní spoření, aby mohli čerpat předdůchod, jedná se o jednoduchou administrativní záležitost.

 

Protože nespoříte 5 let, tak nemůžete čerpat předdůchod. Aby mohli občané čerpat předdůchod, tak musí mít však naspořeno dostatečnou částku. Předdůchod totiž neplatí stát, ale vyplácí ho penzijní společnost z našetřených peněz občana v doplňkovém penzijním spoření. Měsíční splátka předdůchodu musí činit alespoň 30 % průměrné mzdy (cca 7 800 Kč měsíčně). Při krátké době spoření, např. jednoho roku, je téměř nemožné si naspořit třeba cca 281 tisíc Kč, což je částka nutná pro čerpání předdůchodu tři roky (7 800 Kč x 12 měsíců x 3 roky).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře