Studium na střední škole a doba pojištění

Dotaz

21. 4. 2014
Studium na střední škole a doba pojištění

Dobrý den,
měl bych dotaz, co se týče náhradní doby pojištění – doba soustavné přípravy na budoucí povolání studiem.
Chodil jsem na střední školu v letech 2004-2008, kdy jsem odmaturoval, chtěl bych se zeptat, jestli se mi tato doba bude počítat do náhradní doby, tedy 4 roky studia.
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 21.4.2014

Dobrý den,

 

dle současné legislativy patří doba studia při splnění zákonných podmínek mezi náhradní dobu pojištění, která ovlivňuje výši státního starobního důchodu.

 

Mezi náhradní dobu pojištění patří doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole v Česku po dobu prvních šesti let po 18. roku věku. Tato doba studia však musí být splněna v období do konce roku 2009. Doba studia od 1. 1. 2010 již nepatří mezi náhradní dobu pojištění.

Dle zaslaných informací jste splnil zákonné podmínky a doba studia na střední škole se Vám bude započítávat do doby pojištění pro důchodové účely. Do doby pojištění nutné pro nárok na důchod se Vám bude studium započítávat ze 100 % (po roce 2018 je dle současné legislativy nutné získat 35 let pojištění). Do doby pojištění ovlivňující výši státního důchodu se Vám bude studium započítávat z 80 % (v plném rozsahu se pro výši důchodu započítává náhradní doba pojištění získaná formou vojenské služby, doba péče o dítě do 4 let a doba péče o závislou osobu).

 

Protože jste v roce 2008 maturoval, tak však máte do důchodu velmi daleko. Důchodová legislativa se během příštích let změní, s tím je potřeba počítat. Výpočet důchodu a důchodové parametry za 35 let a více mohou být dosti odlišné od současného stavu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře