Studium v zahraničí a sirotčí důchod

Dotaz

19. 8. 2014
Studium v zahraničí a sirotčí důchod

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, když jsem student a dostávám sirotčí důchod už 3 roky (je mi 21 let), a po dokončení studia Bc. v čr bych chtěl nadále studovat vysokou školu v Austrálii, jak by to bylo s vyplácením důchodu? Bylo by to stejné jako teď, nebo by se částka či způsob vyplácení či potvrzování změnil? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 20.8.2014

Dobrý den,

 

nárok na sirotčí důchod mají nezaopatřené děti nejdéle do 26 let. Podmínka nezaopatřenosti je splněna nejčastěji při denním studiu na středních, vyšších odborných a vysokých školách v České republice nebo v cizině. Podmínkou při studiu v zahraničí však je, že toto studium je dle rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy postaveno na roveň studia v Česku.

 

Když bude tedy studijní program v Austrálii splňovat uvedené požadavky, tak Vám bude sirotčí důchod náležet. Za stejných podmínek jako je tomu v současnosti.

 

Na doplnění uvedu, že při dálkovém, distančním nebo kombinovaném studiu má dítě nárok na sirotčí důchod pouze, když v bodě studia není vykonávána výdělečná činnost, ze které příjem podléhá platbě sociálního pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře