Vstoupit či nevstoupit do II. pilíře?

Dotaz

11. 6. 2013
Vstoupit či nevstoupit do II. pilíře?

Žena, 56 let. Podle důchodové kalkulačky jsem si spočítala, že rozdíl mezi účastí a neúčastí ve druhém pilíři je cca 300 Kč. Jaký jiný důvod bych měla zvážit a rozhodnout se pro vstoupení ?

Odpověď

Petr Gola 11.6.2013

Dobrý den,

 

rozhodnutí, zdali vstoupit či nevstoupit do II. pilíře je pouze na Vás. Pro někoho je vstup výhodný, pro někoho nevýhodný. Záleží na době spoření, výdělcích či očekávaném zhodnocení.

 

Ohledně výpočtu v kalkulačce je nutné brát v potaz, že se jedná o orientační výpočty. Skutečnost může být jiná. Např. výpočet státního důchodu je dle legislativy roku 2013, v následujících letech bude jiný výpočet. Rovněž zhodnocení můžete mít ve skutečnost vyšší nebo nižší než Vám vyšlo v kalkulačce.

 

Jestliže jsou výpočty pro vstup do II. pilíře pro Vás příznivé, tak však opravdu stojí za zváženou, zdali do II. pilíře vstoupit. Primárním důvodem pro vstup do II. pilíře je finanční profit a snížení závislosti na státu.

 

Výhodou finančních prostředků v II. pilíři je, že jsou skutečně Vaše (peníze vybrané na důchodovém pojištění se ihned použijí na důchody současným důchodcům), můžete ovlivňovat investiční strategii, naspořené peníze v II. pilíři jsou předmětem dědického řízení ve fázi spoření. Při zvolení renty na 20 let i ve fázi čerpání. II. pilíř snižuje závislost na státu a posiluje vlastní odpovědnost. Určitou nevýhodou je politické riziko. Ale s legislativními změnami je nutné počítat i u I. pilíře.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře