Výplata invalidního důchodu

Dotaz

18. 8. 2015
Výplata invalidního důchodu

Dobrý den,v roce 2012 mi byl přiznán ID I. stupně. Protože jsem měla odpracováno (a na soc. pojištění) zaplaceno pouze 3,5 let, nebyl mi přiznán důchod (peníze). V současné době již dva roky pracuji v chráněné dílně. Příští rok jdu opět ke komisi na přezkoumání. Zajímá mě, zda-li v případě, že mi bude ID opět přiznán (prodloužen) mám nárok na důchod (peníze), když budu mít odpracováno více než 5 let (za posledních 10 let)? Je mi 33.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 18.8.2015

Dobrý den,

 

aby mohl být měsíčně vyplácen invalidní důchod, tak je nutné, aby byla přiznána invalidita prvního stupně, druhého stupně nebo třetího stupně posudkovým lékařem místně příslušné OSSZ a současně musí být získána potřebná doba pojištění, která se liší dle věku. Občané starší 28 let musí získat dobu pojištění v rozsahu 5 let v posledních 10 letech. Při splnění obou těchto podmínek je invalidní důchod měsíčně vyplácen. Občané starší 38 let nesplňující podmínku 5 let v posledních 10 letech, splní zákonnou podmínku potřebné doby pojištění i v případě, že získají dobu pojištění v rozsahu minimálně 10 let v posledních 20 letech.

 

Nedostatečná doba pojištění může být řešena i formou dobrovolného důchodového pojištění. V zákonem stanovených případech je možné dobu pojištění dopojistit formou dobrovolného důchodového pojištění i zpětně. Bez omezení zpětně je možné dopojistit evidenci na úřadu práce, která se již nezapočítává jako náhradní doba pojištění pro důchodové účely.

 

Jako náhradní doba pojištění se započítává vždy evidence na úřadu práce, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti a dále evidence na úřadu práce, kdy již podpora v nezaměstnanosti nenáleží, maximálně však v rozsahu tří let, přičemž tato doba se zjišťuje zpětně a do 55 let se započítává maximálně v rozsahu jednoho roku. Minimální dobrovolné důchodové pojištění placené v roce 2015 činí 1 863 Kč měsíčně. Přihlášku k dobrovolnému důchodovému pojištění je potřeba podat na místně příslušné OSSZ.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře