Vyšší stupeň invalidity

Dotaz

9. 11. 2014
Vyšší stupeň invalidity

Dobrý den ,chtěl bych se zeptat. Jsem narozeny 14.6.1958.Od 22.11.2001 mi byl přiznán inv.důchod 1 stupně.Současně jsem zaměstnán s průměrnou mzdou 13500 hrubého.Na úřadu práce jsem byl registrován dva roky. Chci se tedy zeptat v jaké výši by mi byl přiznán eventualní plny inv.důchod?
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 10.11.2014

Dobrý den,

 

při zhoršení zdravotního stavu a přiznání vyššího invalidního důchodu se invalidní důchod přepočte. Zjednodušeně řečeno invalidní důchod třetího stupně by se Vám vypočítal z Vašeho invalidního důchodu prvního stupně. Vlastní příjem během pobírání invalidního důchodu nemá na přepočet invalidního důchodu vliv.

 

Při přepočtu invalidního důchodu se postupuje v souladu s přechodnými ustanoveními legislativy č. 220/2011. V bodě 3) uvedených přechodných opatření je mimo jiné uvedeno, že:

Vznikl-li nárok na částečný invalidní důchod před 1. lednem 2010 a při kontrolní lékařské prohlídce konané po roce 2011 je zjištěna invalidita druhého stupně, náleží invalidní důchod v dosavadní výši, a je-li zjištěna invalidita třetího stupně, použije se při stanovení nové výše procentní výměry invalidního důchodu nejvýše koeficientu 2.

 

K přepočtu invalidního důchodu při zvýšení stupně invalidity dochází automaticky a na tento přepočet nemá vliv výdělečná činnost během pobírání invalidního důchodu. Výdělek v invalidním důchodu prvního stupně je však pozitivní pro výpočet následného starobního důchodu. Pro výši Vašeho starobního důchodu je dobře, že jste během pobírání invalidního důchodu prvního stupně pracoval a měl příjem podléhající sociálnímu pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře