Zamezení dvojímu zdanění

Dotaz

15. 3. 2015
Zamezení dvojímu zdanění

Několik let jsem pracovala ve Velké Británii a platila si penzijní pojištění do soukromého fondu. Po nějaké době fond přebrala jiná společnost a nabídla jednorázový výběr naspořené částky. Této možnosti jsem využila. Zdanění by podle britských zákonů bylo – z prvních 25% bez daně, zbylých 75% normální daň z příjmu. Díky tomu, že už v Británii nepracuji a vešla se mi celá suma do nezdanitelné částky, daň jsem dostala zpět.

Jak mám tento příjem zdanit v ČR, kde jsem daňový rezident? Daní se také pouze 75% nebo celá část?

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 16.3.2015

Dobrý den,

 

občané mající bydliště v Česku nebo občané zdržující se v Česku alespoň 183 dní v roce, jsou pro daňové účely považováni za daňové rezidenty v Česku. V takovém případě je nutné do daňového přiznání uvést i zdanitelné příjmy z Česka a ze zahraničí.

 

Aby se příjmy ze zahraniční nedanily dvakrát, tak je nutné doložit finančnímu úřadu potvrzení od o zaplacené dani v zahraničí, podmínkou je, že má Česko s danou zemí uzavřenu smlouvu o zamezení dvojího zdanění. V daňovém přiznání se uvádí všechny zdanitelné příjmy ze zahraničí, neponižují se. Teprve v daňovém přiznání se provedou následně potřebné úpravy.

 

S Velkou Británií má Česko uzavřenu smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Při výpočtu daňové povinnosti se použije v případě Velké Británie metoda vynětí. Číslo smlouvy mezi ČR a Velkou Británií je 89/1992 Sb. Text smlouvy se dá tedy dohledat ve „sbírce zákonů z roku 1992“ ze dne 22. 3. 1992.

 

Jak konkrétně se bude daňové přiznání vyplňovat záleží na mnoha okolnostech a údajích. V první řadě je potřeba vědět, zdali budete daňový rezident v Česku nebo Velké Británii.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře