Započítat příjem nebo vyloučenou dobu

Dotaz

6. 2. 2014
Započítat příjem nebo vyloučenou dobu

Dobrý den. Půjdu do starobního důchodu 19.12. 2015 -dvě děti. Pracují od roku 1974–do2012. Jsem na UP evidovaná ale dělám na dohodu o pracovní činnosti, kde výdělek nesmí přesáhnout 4250 korun. Jak se budou počítat poslední 3 roky , můžu si vybrat a nechat 3 roky jako vyloučenou dobu a nebo započítat pracovní činnost .Co bude pro mě lepší. děkuji K. F.

Odpověď

Petr Gola 6.2.2014

Dobrý den,

 

v některých případech je možné si vybrat mezi uplatněním vyloučené doby nebo zápočtem dosaženého příjmu. Rozhodnutí je vždy individuální a záleží na konkrétním případu. Protože neznám detailně Váš průběh pojištění (příjmy v jednotlivých letech apod.), tak Vám nemohu poskytnout jednoznačnou odpověď.

 

Nicméně se pokusím odpovědět alespoň v obecné rovině, tak abyste se následně mohla sama dobře rozhodnout. V případě, že je dosahovaný příjem přibližně na stejné úrovni jako předcházející příjmy, tak je výhodnější započítat dosažený příjem. V případě, že je však dosahovaný příjem nízký, tak je z hlediska výpočtu důchodu výhodnější uplatnit vyloučenou dobu (pokud je to samozřejmě možné), protože kdyby se nízký průměr započítal, tak by se snížila průměrná mzda za odpracované roky, ze které se následně státní důchod počítá.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře