Získání doby pojištění pro důchod

Dotaz

21. 9. 2015
Získání doby pojištění pro důchod

dobrý den mám dotaz do řádneho duchodu mohu jít 29.9.2015 narozen jsem 29.11.1952 mám 29 roku a 6 mesicu odpracováno v tom mám 4měsíce na uradu prace bez podpory je možné si doplatit sociální pojištění a jít do duchodu. dík za odpověd

Odpověď

Petr Gola 21.9.2015

Dobrý den,

 

aby mohl být v roce 2015 přiznán řádný starobní důchod, tak je nutné získat potřebnou dobu pojištění, který činí 31 let. Do doby pojištění se započítávají nejenom odpracované roky, ale i náhradní doby pojištění. Mezi náhradní doby pojištění patří např. studium v zákonném rozsahu, vojenská služba, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu.

 

Možná se započítáním veškeré doby pojištění potřebnou celkovou dobu pojištění splňujete. Pokud jste již do uvedených 29 let a 6 měsíců započítal veškeré doby pojištění, potom může být řešením institut dobrovolného důchodového pojištění. Pojištění formou dobrovolného důchodového pojištění je legislativou omezeno a záleží na konkrétním průběhu pojištění, zda a v jakém rozsahu je možné dobrovolného důchodového pojištění využít.

 

Přihlášku k dobrovolnému důchodovému pojištění je nutné podat na místně příslušné OSSZ. V roce 2015 činí minimální dobrovolné důchodové pojištění 1 863 Kč. Zpětně bez omezení je možné formou dobrovolného důchodového pojištění dopojistit evidenci na úřadu práce, která se již nezapočítává jako náhradní doba pojištění pro důchodové účely.

 

Jako náhradní doba pojištění se do doby pojištění započítává evidence na úřadu práce, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti, tato doba se započítává vždy. Dále se započítává do doby pojištění jako náhradní doba pojištění evidence na úřadu práce, kdy již podpora v nezaměstnanosti nenáleží, tato doba se však započítává maximálně v rozsahu tří let, doba tří let se zjišťuje zpětně a do 55 let se započítá maximálně v rozsahu jednoho roku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře