Premiér: Lidé musí dostat objektivní informace o II. pilíři

13. 12. 2012 | Aktualizováno: 15. 12. 2012 Redakce

Předseda vlády uvedl, že lidé nemají dostatek objektivních informací o druhém pilíři důchodové reformy. S tím souhlasí i zástupci penzijních fondů. „My chceme skutečně zajistit objektivní informace. To znamená, že i vláda bude informovat občany o konkrétních faktech, které se týkají celého důchodového systému,“ řekl premiér. Vláda si podle něj uvědomuje, že úspěchem její práce na důchodové reformě není jen prosazení potřebné legislativy, ale i faktické zapojení veřejnosti do druhého pilíře.

Jsem přesvědčen, že počet lidí, kteří se zúčastní II. pilíře, se bude zvyšovat. Je potřeba opakovaně sdělit zástupcům mladší střední a mladší generace, že pokud se budou spoléhat pouze na státem organizovaný průběžný systém, tak velmi riskují, že v době svého stáří se budou pohybovat pod hranicí chudoby. Spoléhat se pouze na státem organizovaný průběžný systém pro mladší lidi je velký hazard a měli by rozložit riziko do více systémů, včetně II. pilíře,“ konstatoval předseda vlády.

Současné výdaje na důchody činí více než 9 % hrubého domácího produktu. I díky druhému pilíři se je podaří udržet v objemu kolem 10 % HDP. Bez zavedení druhého pilíře a bez reformních změn v pilíři prvním by tyto výdaje eskalovaly minimálně na úroveň 12 a více procent HDP, což by při současných hodnotách prohloubilo deficit důchodového systému o 80 miliard korun.

Důchodové spoření umožní nemalé části populace získat vyšší důchody v řádech až několika tisíc korun měsíčně, než pouze z průběžného systému. Úspory vytvořené ve druhém pilíři začnou v horizontu několika desetiletí také významným způsobem přispívat k udržitelnosti státního důchodového systému. V tomto horizontu budou totiž řádově statisícům seniorů vypláceny nižší státní důchody, než by odpovídaly budoucímu vývoji bez důchodové reformy.

Česká republika je jednou z mála bývalých zemí východního bloku, která doposud nezavedla druhý důchodový pilíř založený na penzijních fondech. V ostatních postkomunistických zemích, jako je například Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, Polsko nebo Slovensko již tento pilíř penzijních fondů mají.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře