Mladí lidé mají téměř nulový zájem o druhý penzijní pilíř

5. 1. 2013 | Aktualizováno: 10. 1. 2013 Redakce

Češi vstupují do nového roku s výrazným poklesem zájmu o nový státní systém zajištění na penzi, najisto s ním nepočítá žádný z respondentů ve věkové kategorii 18 až 24 let. Pokračuje tak dosavadní trend klesajícího zájmu dospělých Čechů, který se od léta loňského roku propadl z 11 % na současných 4,8 %. Nejvíce se o něj zajímají lidé ve věkové skupině 35 až 44 let, a to 8 %. Tato data přinesl prosincový AWD PENZIJNÍ BAROMETR, který pravidelně každý měsíc mapuje zájem Čechů o vstup do druhého pilíře penzijního systému.

Zájem o vstup do II. pilíře penzijního systému

 

Graf 1: Součet odpovědí: „Ano“ a „Spíše ano“. Zdroj: AWD Penzijní barometr. N = 956 respondentů.

„Zájem veřejnosti o II. pilíř je nižší ze zcela jednoduchého důvodu. Zatímco v loňském roce většina lidí vůbec nevěděla, jak bude nový systém fungovat, nyní mají lidé možnost seznámit se s jeho konkrétními parametry. S tím jak se lidé o II. pilíři dozvídají podrobnosti, jejich ochota zapojit se do něho klesá. To ovšem neznamená, že by lidé neměli zájem spořit si na stáří – na vhodné alternativy k druhému pilíři se v současnosti dotazuje stále více našich klientů,“ komentuje aktuální výsledky AWD Penzijního barometru Tomáš Rampula, hlavní analytik společnosti.

Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře je podle schválené legislativy možný od 1. ledna 2013, a to pro všechny osoby starší 18 let, které ještě nepobírají důchod. Lidé starší 35 let (podle věku k 1. lednu 2013) mohou vstoupit jen do 1. července 2013, mladší pak nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnou 35 let. Důchodovou reformu včetně zavedení druhého pilíře schválila 7. listopadu 2012 Poslanecká sněmovna, která přehlasovala veto prezidenta Klause.

Uvedená data vyplývají z průzkumu společnosti AWD, které zpracovala agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku 956 respondentů z celé České republiky.

Chcete vstoupit do druhého pilíře spoření na penzi podle nové důchodové reformy?

Graf 2: Zájem o vstup do druhého penzijního pilíře. Zdroj: AWD Penzijní barometr. Prosinec 2012. N = 956 respondentů.

Uvedená data vyplývají z průzkumu společnosti AWD, které zpracovala agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku 956 respondentů z celé České republiky.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře