Podmínky pro státní důchod

Dotaz

28. 4. 2013
Podmínky pro státní důchod

Dobrý den,
mám naprosto laický dotaz. Nikdy jsem se o svůj důchod nezajímala. Spoléhala jsem ve financích vždy na svého manžela. Nyní se rozvádíme a já se začínám zajímat, jak to se mnou bude, dosáhnu-li důchodový věk.
Jsem zaměstnaná a nevím, zda jsem automaticky poplatníkem důchodového pojištění anebo zda jsem měla udělat něco pro to, abych se jím stala. Jsem zahrnuta do I. pilíře? Budu od státu dostávat starobní důchod? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 29.4.2013

Dobrý den,

 

rozvod nemá na výši starobního důchodu vliv. Pro přiznání státního důchodu (z I. pilíře) je nutné splnit dvě zákonné podmínky: dosáhnout důchodového věku a získat potřebnou dobu pojištění. Důchodový věk se liší dle roku narození, u žen narozených před rokem 1975 závisí i na počtu vychovaných dětí. Doba pojištění se v současné době postupně zvyšuje. V roce 2013 je nutné získat 29 let pojištění, po roce 2018 bude nutné získat 35 let pojištění.

 

Do doby pojištění se započítávají roky výdělečné činnosti (v zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti) i náhradní doby pojištění (např. péče o děti do 4 let, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu).

 

Do I. pilíře se není potřeba nikde přihlásit. Důchodové pojištění je Vám sráženo zaměstnavatelem z Vaší mzdy, za odvod důchodového pojištění je zodpovědný Váš zaměstnavatel.

 

Jakmile dosáhnete důchodového věku, tak můžete odejít do řádného starobního důchodu, není to však povinnost, můžete klidně pracovat dále. O důchod je nutné si zažádat na místně příslušné OSSZ dle místa bydliště. K žádosti o důchodu je potřeba doložit několik dokladů, např. všechny doklady o studiu (výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom), rodné listy vychovaných dětí, znát průběh zaměstnání (od kdy – do kdy) nebo všechna potvrzení úřadu práce o evidenci.

 

Abyste znala svůj současný průběh pojištění, tak si můžete zažádat o IOLDP (informativní osobní list důchodového pojištění) na ČSSZ (ČSSZ, Odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5). V žádosti je potřeba uvést rodné číslo, jméno, příjmení, rodné příjmení, adresu a podpis. Každý občan má nárok na zaslání IOLDP jednou za rok. V daném tiskopise jsou údaje, které má ČSSZ ve své evidenci. Případné nesrovnalosti (např. některý zaměstnavatel nesplnil své zákonné povinnosti) je nutné potom vydokladovat (např. pracovní smlouvou).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře