Kalkulačka starobního důchodu

9. 10. 2012 | Aktualizováno: 8. 8. 2014

Kalkulačka starobního důchodu webu Duchodovareforma.cz vám spočítá hned několik důležitých údajů:

věk pro odchod do důchodu (přesný výsledek), výši starobního důchodu z I. pilíře čistě od státu (podle současné situace a platné legislativy) a v neposlední řadě to, jaká změna se dá očekávat u výše Vašeho důchodu při vstupu do II. pilíře (důchod z výnosu ve fondu II. pilíře z Vašeho soukromého účtu – orientační výsledek).

Ti, kterým je dnes 30 let, však musí počítat s tím, že jejich důchod od státu (z I. pilíře) bude ve srovnání se mzdami výrazně nižší než ten, který mají důchodci dnes. Například podle studie „Jaký důchod nás čeká?“  (převzato z webu MPSV) mohou být do budoucna státní důchody až o 50 procent nižší. Zkuste funkce naší kalkulačky, srovnejte a uvidíte, že je nutné, aby si každý sám spořil na stáří i mimo státní důchodový systém.

Kalkulačka starobního důchodu
?
?
?

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 88
Loading...
Doporučte přátelům

Kalkulačka poskytuje orientační výsledky, které se mohou v budoucnu měnit na základě zveřejňování dalších informací od penzijních společností a na základě změn souvisejících zákonů.

Vysvětlivky k polím kalkulačky

  • rok narození – uveďte svůj rok narození
  • pohlaví – ženy uvedou počet dětí, i plánovaných
  • hrubá mzda – měsíční hrubá mzda (1/12 roční)
  • investice – zde je námidoporučena investiční strategie (fond) dle zadaného data narození a tedy dle předpokládaných let spoření ve II. pilíři.Podle Vašeho uvážení si můžete vybrat jinou strategii – státních dluhopisů (odhadovaný výnos pro kalkulačku 2,5 % ročně), konzervativní (odhadovaný výnos 3,5 % ročně), vyváženou (odhadovaný výnos 5 % ročně) nebo dynamickou (odhadovaný výnos 6,5 % ročně). Pomůckou jakou hodnotu uvést, může být Váš věk nebo také důvěra v penzijní společnosti, potažmo celkově ve finanční trhy. Přehledná tabulka níže napoví konkrétní hodnoty.
věk do důvěra ve finanční trhy investiční strategie
40 ano dynamická
spíše ano vyvážená
spíše ne konzervativní
ne státní dluhopisy
50 ano vyvážená
spíše ano konzervativní
spíše ne státní dluhopisy
ne státní dluhopisy
55 ano konzervativní
spíše ano konzervativní
spíše ne státní dluhopisy
ne státní dluhopisy
Podrobnější vysvětlení výsledků
  • Důchodová kalkulačka poskytuje orientační výpočet budoucího důchodu a jejím základním cílem je porovnání výše důchodu pro účastníky, kteří se nezapojí nebo zapojí do II. pilíře. Má tak informovat pro koho a za jakých podmínek je výhodná účast ve II. pilíři.
  • Kalkulačka pracuje se zjednodušujícími předpoklady, které však umožňují porovnat výsledky dle data narození, pohlaví, počtu dětí a příjmové situace účastníka.
  • Hrubou mzdou je rozuměna průměrná hrubá mzda za dobu pojištění. Na základě uvážení uživatele kalkulačky je tedy možné aktuální příjem upravit tak, aby zohledňoval očekávaný budoucí vývoj jeho výdělku.
  • Výnos penzijního fondu je uvažován v nominálních hodnotách. V části výsledků zhodnocení je uvedena hodnota zohledňující vliv inflace.
  • Od výnosu z fondu II. pilíře nejsou zatím odečteny poplatky, které penzijní společnosti platíte za správu prostředků. Odečet poplatků budeme do výpočtu doplňovat. Reálný výnos tedy bude reálně ještě o něco nižší.
  • Pokud jste nezvolili variantu pro výplatu důchodu „čerpání prostředků po 20 let“ je pro pobírání důchodu z fondů II. pilíře stanovena očekávaná délka dožití 80 let. Je shodná pro obě pohlaví.