Brigáda během sirotčího důchodu

Dotaz

12. 10. 2014
Brigáda během sirotčího důchodu

Dobrý den, je mi 20 let, studuji obor uměleckého řezbáře. Pobírám sirotčí důchod a máma vdovský. Jelikož toto studium si vyžaduje peníze na nástroje, tak potřebuji nějakou brigádu. Naskytla se možnost jet do ciziny, kde bych si na ně vydělal. Za měsíc bych měl asi 60 000, samozřejmě legálně… Bylo by to na smlouvu. Chtěl bych jestli by jste mi řekli podmínky sirotčího a vdovského důchodu, protože tyto peníze by všechny šli na zmíněné dláta a bez důchodů by jsme pak neměli peníze.

Odpověď

Petr Gola 13.10.2014

Dobrý den,

 

nárok na sirotčí důchod má nezaopatřené dítě, nejdéle do 26 let věku. Podmínka nezaopatřenosti je splněna při soustavné přípravě na budoucí povolání (při studiu).

 

Jestliže budete nadále studovat denní formou, potom budete mít nárok na sirotčí důchod, i když si během studia budete přivydělávat, např. formou zmíněné brigády. Výše příjmu u denního studia není limitována.

 

Vždy je však nutné na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení) v pravidelných termínech doložit potvrzení o denním studiu od školy.

 

Když budete nezaopatřeným dítětem, tak bude i Vaše matka nadále pobírat sirotčí důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře