Budoucnost II. pilíře

Dotaz

3. 9. 2014
Budoucnost II. pilíře

Dobrý den.
Dá se a má smysl vstoupit teď (září 2014) do II.pilíře? Jaké jsou případně podmínky?

Odpověď

Petr Gola 4.9.2014

Dobrý den,

 

podmínky pro vstup do II. pilíře jsou pořád stejné. Kdo vstoupí do II. pilíře u vybrané penzijní společnosti, ten odvádí méně na důchodovém pojištění. Zaměstnanci, kteří vstoupí do II. pilíře, odvádí na důchodovém pojištění 3,5 %. Zaměstnanci, kteří do II. pilíře nevstoupili, odvádí na důchodovém pojištění 6,5 %. Další 2 % musí zaměstnanci na konto vybrané penzijní společnosti z hrubé mzdy rovněž zaslat. Veškerou povinnou administrativu za zaměstnance vyřizuje jejich zaměstnavatel. Vstup do II. pilíře je však nutné zaměstnavateli ihned oznámit.

 

Zdali vstoupit či nevstoupit do II. pilíře je individuální záležitostí, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na celé řadě osobních faktorů (např. věku, výši příjmu, investičním profilu).

 

Současná vládní koalice však počítá se zrušením II. pilíře. Pro tyto účely a další směřování důchodových změn byla zřízena odborná komise, která již připravila několik návrhů, jak může dojít ke zrušení II. pilíře. Konečné rozhodnutí ani termín zrušení II. pilíře nebyl prozatím stanoven. Účastníci II. pilíře by však při jeho zrušení o své peníze nepřišly.

 

Z důvodu plánovaného zrušení II. pilíře, ke kterému se koalice zavázala, jsou v současné době dle mého osobního názoru pro občany s vyššími příjmy jistější a perspektivnější produkty k zajištění na důchod na finančním trhu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře