Budoucnost předdůchodů

Dotaz

15. 10. 2014
Budoucnost předdůchodů

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat jak budou fungovat předdůchody s připravovaným zrušením II.pilíře důchodové reformy?
V březnu letošního roku jsem přišel ze zdravotních důvodů o práci,pobírám invalidní důchod II.stupně a jsem evidován na úřadě práce jako uchazeč o zaměstnání.Popravdě řečeno, na žádnou práci se už vzhledem k bolesti zad necítím a uvažuji o předdůchodu.Podmínky splňuji,potřebnou částku v penzijním fondu budu mít naspořenu v listopadu 2015,to budu mít tři roky do řádného důchodu.Jsem narozen v červenci r.1955.Chci vědět jestli se mi skutečný důchod sníží jen o 4,5% z výpočtového základu za tři neodpracované roky?Po skončení základní školy jsem absolvoval průmyslovku s maturitou potom dvouletou základní vojenskou službu.Pak jsem až do března letošního roku stále pracoval.Vím,že doba vedení na úřadu práce a doba studia po 18.roce se započítává jen 80 %.Děkuji za odpověd.

Odpověď

Petr Gola 15.10.2014

Dobrý den,

 

zrušení II. pilíře nemá na možnost čerpání předdůchodu žádný vliv. Při předdůchodu se vyplácí naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření, které tvoří v současnosti III. pilíř důchodového systému.

 

Při splnění zákonných podmínek budete moci dle současné legislativy využít výhod předdůchodu. Pro možnost čerpání vlastních naspořených peněz z doplňkového penzijního připojištění a pobírání předdůchodu je nutné splnit následující podmínky:

  • Doba spoření musí trvat alespoň 60 měsíců. Předdůchod se musí vyplácet nejméně po dobu dvou let. Měsíční částka čerpaného předdůchodu musí činit alespoň 30 % průměrné mzdy stanovené MPSV, což je cca 7 500 Kč na každý měsíc. Aby se mohl čerpat předdůchod tři roky, tak je nutné mít naspořeno v doplňkovém penzijním spoření cca 270 tisíc Kč (7 500 Kč x 12 měsíců x 3 roky). Jedná se o přibližnou částku.

Do předdůchodu je možné odejít nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku.

 

Na doplnění uvedu, že předdůchod je možné čerpat pouze z doplňkového penzijního spoření. Občané, kteří si spoří na penzijní připojištění a mají zájem o předdůchod, musí svoji smlouvu o penzijním připojištění u své penzijní společnosti „převést“ na smlouvu o doplňkovém penzijním spoření. Doba spoření na penzijním připojištění se přitom do požadované doby započítává.

 

Při čerpání předdůchodu nedochází k poklesu u starobního důchodu. To je základní výhoda oproti odchodu do předčasného důchodu. Jestliže byste čerpal předdůchod a poté odešel až do starobního důchodu, tak se Vám důchod krátit nebude. Předčasný důchod je krácený, přitom platí, že čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení.

 

Doba pobírání předdůchodu nepatří mezi náhradní dobu pojištění. Doba pobírání předdůchodu tedy nezvyšuje dobu pojištění pro výpočet důchodu. Vámi uváděný předpoklad, že za tři roky by byl zápočet za dobu pojištění o 4,5 % nižší je správný pouze za předpokladu, že byste porovnával řádný důchod získaný při práci až do dosažení řádného důchodového věku (pracoval byste o tři roky déle) oproti řádnému důchodu čerpaném při využití předdůchodu.

 

Jestliže byste však již do dosažení řádného důchodového věku nepracoval a nezískal náhradní dobu pojištění (invalidní důchod II. stupně mezi náhradní dobu pojištění nepatří a evidence na úřadu práce se započítává pouze v omezeném rozsahu), potom by nebyla doba pojištění vyšší. Byla by stejně vysoká jako v případě využití předdůchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře