Částečný výběr peněz u penzijního připojištění

Dotaz

1. 6. 2014
Částečný výběr peněz u penzijního připojištění

Dobrý den, mám penzijní připojištění u České pojišťovny.V červenci 2014 mi bude končit 5 leté období, kdy mohu smlouvu zrušit a peníze vybrat.?
Vím, že mohu pokračovat i po 5 leté lhůtě a dál spořit. Dále ze zkušeností a z článků vím, že nemohu částečně vybrat peníze a pokračovat dál ve spoření, ale vždy musím ukončit smlouvu. Můj dotaz zní: jak je to u penzijního fondu české pojišťovny, kde mi bylo nabídnuto i přes částečný výběr -pokračovaní za určitých podmínek na stejné smlouvě?? Má ČP nějakou výjimku v penzijním připojištění- na „staré připojištění“? Od 1.1.2013 přece stejné penzijní připojištění založit nejde , pokud vím!!

Odpověď

Petr Gola 2.6.2014

Dobrý den,

 

penzijní připojištění bylo možné sjednat pouze do konce listopadu 2012, následně je možné sjednat již pouze doplňkové penzijní spoření. Přestup z penzijního připojištění na doplňkové penzijní spoření u stávající penzijní společnosti je jednoduchou administrativní záležitostí, opačný „přestup“ není možný.

 

Pro čerpání starobní penze z penzijního připojištění musí smlouva trvat déle než 60 měsíců (5 let) a musí se dosáhnout věku alespoň 60 let. Je možné zvolit jednorázové vyrovnání nebo pravidelnou penzi.

 

V případě, že je u smlouvy o penzijním připojištění sjednána tzv. „výsluhová penze“, potom je možné po 15 letech vybrat polovinu naspořených peněz na smlouvě o penzijním připojištění.

 

Ze zákona není možné mít dvě smlouvy, na které se platí příspěvky. Jestliže Vám smlouva trvá déle než 5 let potom při předčasném zrušení smlouvy se neplatí poplatky za výplatu odbytného.

 

Smlouvu o penzijním připojištění je možné vypovědět i předčasně, ale při předčasném zrušení smlouvy vzniká nárok pouze na odstupné, které je citelně nižší než v případě řádného čerpání peněz ze smlouvy. Při předčasném zrušení smlouvy nevzniká nárok na státní příspěvky, které musí penzijní společnost vrátit na ministerstvo financí, nevzniká ani nárok na výnosy ze státního příspěvku, případné příspěvky zaměstnavatele jsou zpětně dodaněny a rovněž musí být zpětně v daňovém přiznání upraven daňový základ o daňové odpočty penzijního připojištění v uplynulých letech. Z tohoto pohledu je vhodné si předčasné zrušení penzijního promyslet, možné je totiž měsíční úložku snížit nebo placení přerušit – vše je samozřejmě nutné s penzijní společností řádně vykomunikovat.

 

Penzijní společnosti musí dodržovat u finančních produktů III. pilíře zákony (penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření), výjimky pro jednotlivé penzijní společnosti nejsou, všechny penzijní společnosti mají stejné legislativní podmínky. U penzijního připojištění je nutné dodržovat ustanovení zákona o penzijním připojištění č. 42/1994 Sb. v platném znění a u doplňkového penzijního spoření č. 427/2011 Sb. v platném znění.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 7
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře