Čerpání peněz z II. pilíře

Dotaz

3. 4. 2013
Čerpání peněz z II. pilíře

Z kalkulačky mi vyšlo že můj věk pro odchod do důchodu je 66 let a 6 měsíců. Podle mého názoru, pokud odejdu do předčasného třeba v 62 letech dostanu peníze alespoň z druhého pilíře, nebo je dostanu až v 66 letech. A co když budu od 60 let nezaměstnaný nebo budu mít jen minimální mzdu?

Odpověď

Petr Gola 4.4.2013

Dobrý den,

 

protože Váš důchodový věk je 66 let a 6 měsíců, tak jste ročník narození 1974. Do II. pilíře se odvádí finanční prostředky pouze v období, kdy občan má příjmy podléhající důchodovému pojištění. Během nezaměstnanosti a evidenci na úřadu práce se tedy do II. pilíře nepřispívá. Při nízkém příjmu (např. minimální mzdě) by se samozřejmě odvádělo do II. pilíře méně, a proto by celková naspořená částka byla nižší.

 

Do předčasného důchodu budete moci v 62 letech odejít, ale krácení za předčasnost by bylo velmi vysoké. Dle současné legislativy je možné odejít do předčasného důchodu nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku, v tomto případě je však penze nižší cca o jednu čtvrtinu, což je hodně. V budoucnu půjde odejít do předčasného důchodu 5 let před dosažením řádného důchodového věku, jestliže důchodový věk občana bude alespoň 63 let a dosáhne věku 60 let, což je Váš případ. Předčasný důchod je však finančně poměrně značně nižší než řádný důchod a v budoucnu může dojíž ještě k většímu krácení. Vyšší krácení již přinesla „malá důchodová reforma“.

 

Peníze z II. pilíře je možné čerpat od okamžiku, kdy občan splní podmínku nároku na starobní důchod, tedy při dosažení řádného důchodového věku.

 

Do důchodu však máte ještě poměrně daleko a oblast důchodového pojištění může projít ještě řadou změn, proto Vám doporučuji sledovat aktuální vývoj.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře