Čerpání penzijního připojištění

Dotaz

9. 3. 2014
Čerpání penzijního připojištění

Dobrý den,
mám pf-stabilita založen 1.3.2OO8.Dotaz-mohu požádat o výplaty uřčité fin.částky již dnes? Pokud ano jaké a postup výplaty.Nebudu ho RUŠIT!!

Děkuji s pozdravem

Odpověď

Petr Gola 9.3.2014

Dobrý den,

 

záleží na uzavřených parametrech Vaší smlouvy o penzijním připojištění, Vašem věku a dalších údajích, která neznám.

 

U penzijního připojištění bylo možné sjednat čtyři druhy penzí: starobní, invalidní, pozůstalostní a výsluhovou. Na starobní penzi, která je základní dávkou penzijního připojištění, vzniká zpravidla nárok po dosažení 60 let (u některých smluv 50 let) a alespoň pěti letech trvání smlouvy. Jestliže tedy podmínky splňujete, tak je možné finanční prostředky z penzijního připojištění čerpat. Možností je jednorázové vyrovnání nebo čerpání naspořené částky prostřednictvím měsíční penze. Vždy je však potřeba postupovat v souladu s ustanovením dané konkrétní smlouvy. Mohou být drobné niance.

 

Na výsluhovou penzi dosáhnou klienti po době spoření 15 let době spoření, bez ohledu na věk. Na invalidní penzi z penzijního připojištění vzniká nárok při přiznání invalidního důchodu při splnění zákonných podmínek.

 

Rovněž je možné dosáhnout ne peníze z penzijního připojištění dříve, jestliže podá účastník penzijního připojištění výpověď. V takovém případě však vzniká nárok pouze na odbyté, což je finančně nevýhodné a je potřeba takový krok velmi dobře promyslet.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře