Čerpání předdůchodu

Dotaz

23. 4. 2013
Čerpání předdůchodu

Dobrý den,

chci plně využít odchodu do tzv.předdůchodu, peníze na penz. připojištění naspořené mám. Ke svému platu pobírám ještě tzv. „starý výsluhový příspěvek“, který se vyplácí pouze do odchodu do starobního důchodu, pak již nikoliv(je-li starobní důchod vyšší).
Při využití předdůchodu mi bude stále tento výsluhový příspěvek vyplácen až do starobního důchodu, nebo nikoliv ?

Odpověď

Petr Gola 23.4.2013

Dobrý den,

 

výsluhových příspěvků je více, nevím přesně, který máte na mysli. Předpokládám, že se jedná o výsluhový příspěvek vyplácený státem dle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Dle zákona při souběhu nároku na výplatu výsluhového příspěvku s nárokem na výplatu starobního důchodu ze základního důchodového pojištění nebo invalidního důchodu se výsluhový příspěvek vyplácí pouze tehdy, jestliže je vyšší než některý z těchto dvou státních důchodů. A to ve výši rozdílu mezi výsluhovým příspěvkem a důchodem.

 

Předdůchod však není státním důchodem, nevyplácí ho stát. Předdůchod Vám bude vyplácen z Vašich úspor na doplňkovém penzijním spoření penzíjní společností. Bude se jednat o Vaše peníze. Protože nebudete pobírat státní důchod (ani starobní ani invalidní), tak byste měla dle mého názoru nadále pobírat výsluhový příspěvek.  V předdůchodu lze i pracovat a mít příjem. Předdůchod mohou čerpat i invalidní penzisté a přitom nepřijdou o invalidní důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře