Čerpání předdůchodu

Dotaz

2. 6. 2014
Čerpání předdůchodu

Dobrý den,
pokud se rozhodnu odejít do předdůchodu a nemám naspořen dostatek finančních prostředků na doplňkovém penz.spoření, mohu si zbývající částku jednorázově převést na doplňkové penzijní spoření?

Odpověď

Petr Gola 3.6.2014

Dobrý den,

 

pro možnost čerpání předdůchodu z vlastního doplňkového penzijního spoření je nutné splnit několik zákonných podmínek, jednou z nich je mít dostatečné vlastní finanční prostředky na doplňkovém penzijním spoření. Měsíční splátka penze musí činit alespoň 30 % průměrné mzdy v národním hospodářství (průměrnou mzdu stanovuje MPSV dle zákona o zaměstnanosti, každoročně se mění), zjednodušeně lze počítat 7 500 Kč na každý měsíc, měsíční splátka je sjednána ve stejné výši po celou dobu, nejméně je možné pobírat předdůchod dva roky, jednorázové vklady jsou možné.

 

Pouze dostatek naspořených peněz nestačí, smlouva o doplňkovém penzijním spoření musí trvat alespoň 60 měsíců, jestliže spořící doba netrvá nejméně 5 let, potom není možné předdůchod čerpat ani v případě dostatku finančních prostředků. Do požadované doby se započítává i doba spoření na penzijním připojištění, jestliže bylo penzijní připojištění přeměněno na doplňkové penzijní spoření.

 

Do předdůchodu je možné odejít nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku. Hodnotí se však důchodový věk mužů daného roku narození, ženy tedy mohou odejít do předdůchodu fakticky později než muži, neboť mají skutečný důchodový věk v současné době nižší. Skutečný důchodový věk závisí u žen i mužů na roku narození, u žen se zohledňuje i počet vychovaných dětí.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře