Čerpání předdůchodu a evidence na úřadu práce

Dotaz

21. 11. 2014
Čerpání předdůchodu a evidence na úřadu práce

Dobrý den,
vzhledem ke splnění zákonných podmínek mám nárok na předdůchod.
Momentálně jsem v evidenci úřadu práce a pobírám podporu v nezaměstnanosti.
Výplata podpory skončí, pokud neseženu práci, na konci května 2015. Nárok na starobní důchod mi vzniká v lednu 2016. Předpokládám, že od června 2015 bych začal pobírat předdůchod. Jak bude počítán počet let doby pojištění, pokud budu po ukončení podpůrčí doby podpory v nezaměstnanosti nadále bez práce a budu registrován na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Prosím o informaci, zda pobírání předdůchodu nevylučuje být uchazečem o zaměstnání po zbývající dobu do 3 let bez nároku na podporu.
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 21.11.2014

Dobrý den,

 

protože při čerpání předdůchodu jsou vypláceny vlastní naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření a nečerpají se žádné peníze od státu, tak je možné být v evidenci na úřadu práce. I během předdůchodu můžete být tedy v evidenci na úřadu práce a přitom pobírat předdůchod. Na doplnění uvedu, že předdůchod se musí pobírat minimálně po dobu dvou let.

 

Doba čerpání předdůchodu není provázána s evidencí na úřadu práce, neboť se čerpají vlastní naspořené peníze a nikoliv státní důchod. Doba pobírání předdůchodu nepatří mezi náhradní doby pojištění a nezohledňuje se do doby pojištění ovlivňující výši státního důchodu. Evidence na úřadu práce patří v zákonném rozsahu mezi náhradní doby pojištění. Z tohoto důvodu je vhodné být i v předdůchodu evidován na úřadu práce.

 

Evidence na úřadu práce se započítává do doby pojištění jako náhradní doba pojištění pro výpočet důchodu v omezeném rozsahu. Evidence na úřadu práce se počítá vždy po dobu, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti a dále po dobu 3 let, kdy podpora v nezaměstnanosti nenáleží. Tato tříletá doba se hodnotí zpětně, přičemž do 55 let se započítává maximálně v rozsahu jednoho roku.

 

Během předdůchodu je možné i pracovat nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Protože je možné v předdůchodu pracovat, tak je vhodné být na úřadu práce, neboť to může v některých případech pomoci najít práci. Někteří příjemci předdůchodu si to mohou totiž rozmyslet a chtít začít pracovat.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Štítky:
Komentáře