Čerpání předdůchodu

Dotaz

15. 1. 2013
Čerpání předdůchodu

Dobrý den,
htěla bych využít možnost předdůchodu. Jsem narozena 11.2.1955, kdy bych mohla do předdůchodu odejít (z hlediska věku se prý na ženy pohlíží jako na muže??)a musím spořit 5 let (já mám smlouvu o penzijním připojištění 2,5 roku). Kolik peněz bych musela na účtu penz.připoj. mít, když jako ženě mi zbývá do důchodu 3 roky a 5 měsíců? Děkuji za vysvětlení. nikdo nic pořádně neví, ani na ČSSZ ani v penzijním fondu a přitom toto již má fungovat od 1. ledna 2013!
S pozdravem
Jana Štamberská

Odpověď

Petr Gola 15.1.2013

Dobrý den,

do předdůchodu lze skutečně odejít 5 let před dosažením důchodového věku, přičemž se posuzuje důchodový věk mužů, je však potřeba splnit zákonné podmínky. Důchodový věk mužů narozených v roce 1955 je 63 let a 4 měsíců. Důchodový věk je přílohou zákona č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění. Do předdůchodu můžete tedy odejít v 58 letech a 4 měsících, jestliže jsou splněny zákonné podmínky. Dle Vámi sdělených informací tomu tak však bohužel není. Doba spoření v doplňkovém penzijním spoření nebo i v penzijním připojištění se státním příspěvkem musí činit alespoň 60 měsíců (tedy 5 let) a musí být našetřeno dostatečné množství finančních prostředků, jednorázové vklady jsou přitom možné.

Měsíční splátka předdůchodu musí činit alespoň 30 % průměrné mzdy vyhlašované MPSV, tedy přibližně 7 800 Kč měsíčně. Výše předdůchodu je sjednána v neklesající výši, měsíčně a bez možnosti přerušení či zastavení. Při čerpání předdůchdou 2 roky je třeba mít v doplňkovém penzijním spoření mít našetřeno cca 188 tisíc Kč, při 3 letech cca 281 tisíc Kč. Předdůchod není dávkou státního důchodového systému. Vyplácí je penzijní společnost. Předdůchod je však vyplácen pouze z doplňkového penzijního spoření (III. pilíře). Kdo má uzavřeno penzijní připojištění, ten je musí převést na doplňkové penzijní spoření. A to buď u stávající penzijní společnosti, nebo u jiné. Protože však ve Vašem případě není splněna podmínka 60 měsíců spoření, tak nemůžete předdůchod čerpat.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Štítky:
Komentáře