Česko-slovenský důchod

Dotaz

3. 6. 2013
Česko-slovenský důchod

Prosím o informáciu odchodu do prečasneho a starobneho dôchodku. Do 31.12.1992 som odpracoval v CZ firme 16 rokov. Som z SK,nar.04/1953 a od1993 už pracujem na Slovensku. po rozdeleni republik je vraj dôchodok deleny,preto by som rád vedel ako je to v CZ a ako sa počíta. Ďakujem.

Odpověď

Petr Gola 4.6.2013

Dobrý den,

 

jestli splníte podmínky pro poměrný důchod z Česka i Slovenska, potom budete skutečně dostávat dva důchody, ovšem v poměrné výši v závislosti na počtu získaných let pojištění v obou zemích. Protože došlo k z rozdělení ČSFR, tak tato skutečnost má vliv i na důchody.

 

Na základě smlouvy mezi ČR a SR o sociálním zabezpečení č. 228/1993 se doba pojištění získaná před rozdělením ČSFR započítává pro důchodové účely ve státě, kde měl sídlo zaměstnavatel ke dni rozdělení ČSFR. Rozhodující je tedy sídlo zaměstnavatele, nikoliv místo výkonu zaměstnání. Je možné, že jste sice pracoval na území ČR, ale pro slovenského zaměstnavatele, potom by se Vám doba před rozdělením ČSFR započítávalo pouze pro slovenský důchod.

 

Protože jste narozen v roce 1953, tak je v Česku Váš důchodový věk 63 let. Do předčasného důchodu je možné v Česku odejít 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Pro výpočet důchodu je tedy rozdíl, zdali se odejde do předčasného důchodu 360 dní před dosažením důchodového věku nebo 361 dní. Předčasný důchod je oproti řádnému důchodu citelně nižší, s tím je potřeba počítat.

 

V případě, že splníte výše popsané podmínky pro výplatu důchodu z Česka i Slovenska, tak je potřeba počítat s tím, že důchodový věk v Česku je rozdílný od důchodového věku na Slovensku, rovněž výpočet důchodu je odlišný. Oba důchody by byly navíc vypláceny „pouze“ v poměrné výši.

 

Rozhodně Vám doporučuji se o důchod zajímat co nejdříve a zjistit, zdali údaje v databázi potřebných institucí odpovídají skutečnosti a případné nesrovnalosti včas vydokladovat. Rozhodně se vyplatí si zažádat o informace u pověřených institucí v obou zemích. V Česku na ČSSZ (Křížova 25, Praha 5, 225 08), na Slovensku na Sociálné poisťovně (Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta č. 8 a 10, 813 63 Bratislava 1).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře