Chybějící doklady pro důchod

Dotaz

25. 4. 2014
Chybějící doklady pro důchod

Dobrý den,
moje maminka má jít za 2 roky do důchodu. Požádala si o zápočtový list, aby věděla jaký bude pobírat důchod. V zápočtovém listě jí však chybí 6let, kdy pracovala ve firmě Ingstav (do roku 1990). Na sociálce ji řekly, že jí chybějících 6 let započítají jako náhradní dobu, ale nezapočítají jí plat, který v té době pobírala. Už přes rok pobíhá po archívech, ale nikde nemohou nic dohledat. Je z celé situace zoufalá, protože se jí tímto výrazně zkrátí důchod. Můžete mi prosím poradit co má dělat?
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 25.4.2014

Dobrý den,

 

pro výpočet státního důchodu je potřeba vycházet z doložených dokladů a údajů, stejně jako to funguje ve všech ostatních oborech a činnostech. Situace Vaší maminky není bohužel jednoduchá, neboť dle zaslaných údajů neodpovídají záznamy v databázi skutečnosti.

 

V roce 2016, kdy má jít Vaše maminka do řádného důchodu, se bude osobní vyměřovací základ (údaj pro výpočet důchodu) vypočítávat z příjmů v letech 1986 až 2015. Pokud tomu dobře rozumím tak Vaší mamince chybí vyměřovací základy za roky 1986, 1987, 1988 a 1989, dobu pojištění již prokázala.

 

V případě, že se nedaří staré ELDP v archívech dohledat, potom je možné „vyhotovit“ náhradní ELDP, pouze však za předpokladu, že jsou pro jeho vyhotovení k dispozici doklady, na základě kterých by byl tento krok možný. Doložit vyměřovací základy v jednotlivých uvedených letech 1986 až 1989 je možné např. výplatními páskami, mzdovými listy, mzdovými výměry, je tedy nutné „vydokladovat“ mzdu v daných letech.

 

Do odchodu do důchodu Vaší maminky chybí ještě dva roky, snad se tedy podaří doklady dohledat, i za pomoci součinnosti OSSZ.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře