Čtvrtý rok doma s dítětem a sociální pojištění

Dotaz

26. 2. 2014
Čtvrtý rok doma s dítětem a sociální pojištění

Dobrý den, zaujala mě zmínka-cituji.“Lze poskytnout rodičovskou dovolenou i do 4 let věku dítěte, avšak s touto variantou musí zaměstnavatel souhlasit.“ Dne 22.2.2014 mi skončila 3 letá RD i výplata RP. Zaměstnavatel mi v létě již předběžně vystavil potvrzení, kde je uvedeno že souhlasí s prodloužením RD do 1.9.2014.Ústně jsem pak byla upozorněna, že kolem platby SP a ZP si vše musím zjistit sama, protože toto potvrzení není neplacené volno, které mi má pomoci překlenout dobu než syn nastoupí do MŠ 1.9.2014. Nezávisle na sobě mi dnes právníci z ÚP a další z Občanské poradny sdělili, že potvrzení zřejmě neplaceným volnem je, prt. RD je ze zákona jen na 3 roky, NELZE V ŽÁDNÍM PŘÍPADĚ PRODLOUŽIT! Tak co s tím? Musím si sama platit ZP? Mohu dostat za neplacení pojištění penále?I když zůstanu zatím v prac. poměru, tak mám zažádat a kde(asi u zdravotní pojišťovny), že mám dítě do 4 let doma v celodenní péči a tím bych se vyhnula platbě ZP, SP a tuto skutečnost co nejdříve musím dodatečně doložit zaměstnavateli?

Odpověď

Petr Gola 26.2.2014

Dobrý den,

 

v případě, že chce zaměstnankyně zůstat po uplynutí tříleté rodičovské dovolené s dítětem doma, tak se musí skutečně  se zaměstnavatelem dohodnout a bude čerpat pro uvedené období náhradní volno. Zaměstnavatel musí s tímto postupem souhlasit. Žena tedy zůstane o rok déle doma s dítětem jako by se prodloužila „rodičovská dovolená“, ale fakticky bude čerpat náhradní volno. Během náhradního volna se samozřejmě již nepobírají žádné peníze od zaměstnavatele ani rodičovský příspěvek, který již byl vyčerpán během tříleté rodičovské dovolené.

 

Výše zdravotního pojištění za období čerpání náhradního volna se odvíjí od minimální mzdy, zdravotní pojištění za celý měsíc u náhradního volna činí v letošním roce 1 148 Kč (13,5 % z 8 500 Kč). Standardně ze zákona odvádí zaměstnavatel dvě třetiny této částky a zaměstnanec třetinu. V písemné dohodě je však u náhradního volna možné dohodnout i jiný způsob úhrady zdravotního pojištění. Za zaměstnance vždy odvádí zdravotní pojištění zaměstnavatel, zaměstnanec si sám zdravotní pojištění neplatí.

 

Ve Vašem případě přichází možná do úvahy i následující postup: U své zdravotní pojišťovny můžete být zařazena po skončení tříleté rodičovské dovolené jako státní pojištěnec, neboť se budete celodenně starat o dítě do sedmi let věku, musí být však splněny podmínky § 3, písmena 8) zákona č. 592/1992 Sb., kde je uvedeno, že minimální vyměřovací základ neplatí pro osobu, která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, musí však být splněny zákonné podmínky.

V takovém případě nemusí zaměstnavatel řešit odvod zdravotního pojištění ve vazbě na minimální vyměřovací základ. Je však nutné doložit zaměstnavateli čestné prohlášení o této skutečnosti. Zaměstnavatel následně bude plnit oznamovací povinnost u příslušné zdravotní pojišťovny, nejdříve by Vás přihlásil na formuláři „Hromadné oznámení zaměstnavatele“ kódem „L“, abyste byla vedena v registru zdravotní pojišťovny jako osoba bez příjmů ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti pečující osobně, celodenně a řádně alespoň o 1 dítě do 7 let věku nebo nejméně o 2 děti do 15 let věku. Následně by Vás odhlásil kódem „T“, což znamená ztrátu nároku na zařazení do kategorii „L“. Pro všechny výše uvedené skutečnosti však musí být splněny zákonné podmínky.

 

Sociální pojištění se během čerpání neplaceného volna neplatí, doba péče o dítě do 4 let patří v současné době mezi náhradní doby pojištění pro důchodové účely.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře