Daňové přiznání invalidních důchodců

Dotaz

6. 1. 2015
Daňové přiznání invalidních důchodců

Dobrý denmám plný invalidní důchod třetí stupen a starám se o mentálně postženého chlapce má taky invalidní duchod třetí stupen. Mám vdovský duchod a příspěvek na péči o syna.Mohu si podat žádost o danové přiznání? Děkuji

Odpověď

Petr Gola 6.1.2015

Dobrý den,

 

dle zaslaných informací pobíráte invalidní důchod a vdovský důchod. Příspěvek na péči pobírá Váš syn, ale s těmito penězi rovněž disponujete. Příspěvek na péči slouží osobám s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem k financování základních životních potřeb, které nejsou schopny sami zvládnout. Danou péči poskytujete svému synovi, a proto můžete s těmito penězi manipulovat. Primárně je však příspěvek na péči určen Vašemu synovi.

 

Jestliže pobíráte pouze invalidní důchod a vdovský důchod, potom daňové přiznání za rok 2014 podávat nebudete. Vyplacené roční důchody za rok 2014 do souhrnné částky 306 000 Kč jsou osvobozeny od daně z příjmu fyzických osob. Důchody se tedy daní zcela výjimečně, protože měsíční důchod 25 500 Kč a více pobírá velmi málo lidí.

 

Pokud tedy máte příjem plynoucí z invalidního důchodu a vdovského důchodu, potom daňové přiznání za rok 2014 podávat nebudete. Jiná situace by byla v případě, kdybyste měla ještě např. příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, kapitálového majetku nebo pronájmu. V takovém případě by bylo potřeba Váš dotaz upřesnit a zaslat nám doplnění. Možná máte na mysli i jinou žádost než je uvedeno v dotazu, kde píšete „Mohu si podat žádost o daňové přiznání?“. V takovém případě nám do poradny zašlete podrobnější informace.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře