Daňové slevy invalidních důchodců

Dotaz

Daňové slevy invalidních důchodců

Dobrý den,mockrát děkuji za odpověd.Ještě bych se rád zeptal, zda mohu zažádat pouze za rok 2013 a 2014 nebo i 2011 a 2012. Ptal jsem se na to své účetní a ta mi řekla, že to,že pobírám ČID činí danovou úlevu 200 až 300 Kč za měsíc což činí cca 2500 Kč za rok. To by odpovídalo, ale o té základní slevě ve výši 24800 nic neví, nebo mi o tom nic neřekla až ze své iniciativy jsem to zjistil.Ještě jednou děkuji

Odpověď

Petr Gola 27.1.2015

Dobrý den,

 

daňová úleva na invaliditu prvního stupně činí 210 Kč měsíčně (2 520 Kč za rok). Pro uplatnění daňové slevy na invaliditu prvního stupně musí zaměstnaný invalidní důchodce prvního stupně doručit mzdové účetní kopii rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu prvního stupně. Zaměstnavatel následně uplatňuje daňovou slevu na invaliditu měsíčně. Přpadné nesrovnalosti se vyřeší v ročním zúčtování daně. Kdo podává daňové přiznání, ten si uplatní daňovou slevu na invaliditu v daňovém přiznání.

 

Invalidní důchodci měli nárok na daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč za rok (2 070 Kč měsíčně) vždy, jak jsem Vám psal v minulé odpovědi. Omezení týkající se daňové slevy na poplatníka se týkalo pouze v letech 2013 a do konce července 2014 starobních důchodců, kteří k 1. lednu daného roku pobírali starobní důchod.

 

Dle rozhodnutí Ústavního soudu z 30. července 2014 mohou však slevu na poplatníka od srpna 2014 uplatnit i starobní důchodci. Dle nálezu Ústavního soudu ze dne 22. 9. 2014 bylo neuplatnění základní slevy na poplatníka pro starobní důchodce neústavní. Proto mohou pracující starobní důchodci formou dodatečného daňového přiznání za rok 2013 slevu na poplatníka uplatnit.

 

Protože pobíráte po celou dobu invalidní důchod, tak jste měl vždy od roku 2011 nárok na základní slevu na poplatníka a osobně předpokládám, že Vám zaměstnavatel základní slevu na poplatníka ve všech letech uplatnil při výpočtu čisté mzdy.

 

Veškeré rozhodnutí, jak postupovat ve Vašem případě je tedy možné učinit až po zjištění, zdali za Vás zaměstnavatel základní slevu na poplatníka v minulých letech uplatňoval či nikoliv. Jako invalidní důchodce jste měl na základní slevu na poplatníka vždy nárok.

 

Doporučuji Vám tedy kontaktovat Vaší mzdovou účetní a informovat se, jak postupovala při výpočtu daňové povinnosti ve Vašem případě v minulých letech. Jako invalidní důchodce jste měl vždy nárok na daňovou slevu na poplatníka.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře