Dědictví ve III. pilíři

Dotaz

6. 2. 2013
Dědictví ve III. pilíři

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Bohužel jsem se nedozvěděla vše,na co jsem se ptala. Něco je mi již jasné, neodpověděl jste mi ale na to, co se s tane s nevyplacenými penězi v případě čerpání předdůchodu a v případě čerpání invalidní penze, která se již v účastnických fondech nebude vyplácet jednorázově, ale po dobu myslím 3 let.
Příjemný den.poberežníková

Odpověď

Petr Gola 7.2.2013

Dobrý den,

peníze z penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření, tzv. III. pilíře jsou součástí dědictví. Jestliže není oprávněná osoba určena ve smlouvě, potom jsou finanční prostředky předmětem dědického řízení.

To vše v případě výplaty penze na dobu určitou – tj. i u předdůchodu (lze čerpat nejdříve 5 let před dosažením důchodového věku, posuzuje se přitom důchodový věk mužů) či invalidní penze na určenou dobu (min. 3 roky).

Penze na dobu neurčitou náleží však vždy jen účastníkovi, tj. bez nároku na dědictví, což je např. u II. pilíře při zvolení doživotní penze. Při zvolení doživotní penze v II. pilíři nedostane při úmrtí ve fázi čerpání penze rodina žádné peníze. Čerpání prostředků končí smrtí, předmětem dědictví není žádná částka.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře