Délka nemocenské v invalidním důchodu III. stupně

Dotaz

28. 4. 2014
Délka nemocenské v invalidním důchodu III. stupně

Dobry den,
reaguji na Vaši odpověď u mého dotazu z 24.4.2014.
Jelikož mi byl před několika dny přiznán invalidní důchod III.st, musím prý do měsíce zrušit nemocenskou.
Momentálně si nedokážu představit, že bych ke konci května nastoupila po ukončení nemocenské do práce. Zdravotně se necítím a vážím si toho,ze jsem dostala druhou šanci žít, ale o svoji práci bych nechtěla také přijít.
Prozatím zatím ještě nevím, jak se domluvím se svým zaměstnavatelem, zda by mi případně poskytl neplacené volno než se moje situace zdravotně vyřeší a po nějaké době bych chtěla nastoupit prozatím na zkrácený úvazek. Myslím si, že můj invalidní důchod bude za nějakou dobu upraven, když ne odebrán úplně. Pokud by mi podnik umožnil neplacené volno, na jak dlouho je to možné a kdo by za mě odváděl zdravotní a sociální pojištěni při invalidním důchodu III. stupně ?
Z r. 2013 mi zůstalo ještě 8 dnů dovolené. Můžu je čerpat po ukončeni nemocenské?
Až budu čerpat lázně a pokud by mi podnik umožnil prozatím neplacené volno, půjdou mi lázně z nemocenské?
Na kolik dnů nemocenské bych měla nárok při inval.důchodu III.st?

Děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 28.4.2014

Dobrý den,

 

veškerá rozhodnutí je opravdu vhodné provádět po konzultaci s Vaším lékařem, aby případná vykonávaná práce odpovídala Vašemu zdravotnímu stavu. O zdraví jde vždy v první řadě.

 

Čerpání neplaceného volna je založeno na vzájemné domluvě, s čerpáním náhradního volna musí zaměstnavatel souhlasit a poskytuje se na základě vlastní žádosti zaměstnance. Během čerpání náhradního volna byste neměla žádný vlastní příjem, proto by se sociální pojištění neplatilo. Za invalidní důchodce III. stupně platí zdravotní pojištění stát, proto budete v registru své zdravotní pojišťovny vedena jako státní pojištěnec, je nutné tuto skutečnost zdravotní pojišťovně oznámit. Protože byste byla státním pojištěncem, tak byste během neplaceného volna zdravotní pojištění neplatila, je však nutné splnit veškeré administrativní úkony, aby zdravotní pojišťovna měla veškeré údaje ve své evidenci v pořádku.

 

Dočerpat starou dovolenou samozřejmě můžete, veškerou administrativu spojenou s čerpáním dovolené má na starosti Váš zaměstnavatel, se kterým se dohodnou potřebné náležitosti.

 

Zdravotní péči během lázeňského pobytu proplácí zdravotní pojišťovny (v jakém rozsahu závisí na konkrétní situaci – především lékařskému doporučení), vyhlášky upravující čerpání lázeňské péče se v posledních letech měnily. Existují různé druhy lázeňské péče (např. komplexní či příspěvková).

 

Občané, kteří v invalidním důchodu III. stupně pracují a následně jim vznikne nárok na nemocenskou, tak mají v roce 2014 nárok na výplatu nemocenských dávek v rozsahu maximálně 70 dní, po uplynutí této lhůty je výplata nemocenských dávek ukončena.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře