Děti do 15 let a doba pojištění

Dotaz

25. 6. 2015
Děti do 15 let a doba pojištění

Dobrý den,
Měla bych a Vás dotaz.Pobírám částečný invalidní duchod I.stupně.Máme 7,5letá dvojčata mám nárok žádat o péči dítěte do 15let.Jaké podmínky tam jsou?děkuji
Přeji hezký den

Odpověď

Petr Gola 25.6.2015

Dobrý den,

 

bohužel neuvádíte přesně, jaký nárok máte na mysli. Jestli máte např. na mysli příspěvek na péči, potom je potřeba podat písemnou žádost na příslušném úřadu práce. Výše příspěvku na péči závisí na přiznaném stupni závislosti a pohybuje se u dětí do 18 let od 3 000 Kč po 12 000 Kč v závislosti na přiznaném stupni závislosti. V některých zákonných případech je možné příspěvek na péči zvýšit až o 2 000 Kč.

 

Na úřadu práce se žádá i o přídavky na děti. Pro přiznání přídavků na děti je potřeba mít rozhodný příjem do limitu.

 

Další možností, která mě napadá, je pro účely placení zdravotního pojištění. Občané pečující o dvě děti do 15 let jsou pro účely zdravotního pojištění vedeni jako státní pojištěnci a zdravotní pojištění za ně platí stát. Protože však pobíráte invalidní důchod, tak za Vás zdravotní pojištění již stát platí. S ohledem na placení zdravotního pojištění máte situaci vyřešenou.

 

Pro důchodové účely a výši starobního důchodu se jako náhradní doba pojištění započítává péče o děti do 4 let. Dále se jako náhradní doba pojištění pro výpočet starobního důchodu počítá doba péče o osobu mladší 10 let, závislou na péči druhé osoby v I. stupně závislosti. A doba péče o blízkou osobu nebo osobu žijící ve společné domácnosti závislou na péči druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti.

 

Jestliže Vaše otázka směřovala jiným směrem, potom je potřeba dotaz upřesnit a více konkretizovat.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře