Dílčí důchod z Česka

Dotaz

19. 2. 2013
Dílčí důchod z Česka

Vazena redakce,

prosim zdvorile o informaci.
Jedna se o vysi meho duchodu.
Pracovala jsem ve 3 zemich a sice v CSSR, Rakousku a Svycarsku

Delka zamestnani (pojistene roky)

CSSR -19 roku a 68 dnu
Rakousko – 6 roku a 9 mesicu
Svycarsko -12 roku a 3 mesice

Ruzni moji znami ziskali dodatecne zrevidovanym vypoctem duchodu jeho navyseni se zpetnym doplatkem rozdilu oproti puvodnimu chybnemu vypoctu.

Zajimalo by me, jestli mam na totez take narok a nebo jestli je problem, ze Svycarsko neni v EU?

Muj cesky duchod cini v soucasne dobe 2582Kc/mesicne, loni to bylo 2649Kc/mesicne.

Predem dekuji za odpoved.

Odpověď

Petr Gola 19.2.2013

Dobrý den,

 

doba pojištění ve Švýcarsku se hodnotí stejně jako v ostatních zemích EU. Lichtenštějnsko, Švýcarsko, Norsko a Island mají legislativu ohledně důchodového zabezpečení harmonizovanou se zeměmi EU. Základní podmínkou, aby občan měl nárok na důchod ze dvou (nebo více členských zemí EU + uvedených čtyř zemí) je, že byl důchodově pojištěn v daných zemích déle než jeden rok. Současně celková doba pojištění (sečtena ze všech zemí) musí splnit podmínku doby pojištění stanovenou pro důchod v dané zemi.

 

Při vyplácení důchodů z více členských zemí EU platí několik základních principů, které jsou upraveny v Nařízeních EU č. 1408/71 a 574/72. Tyto předpisy jsou nadřazeny důchodovým zákonům jednotlivých členských zemí EU. Platí tedy, že v každé zemi, kde občan vykonával výdělečnou činnost a byl důchodově pojištěn (odváděl tedy důchodové pojištění), jsou uchovávány podklady pro výpočet důchodu do doby, než dosáhne občan důchodového věku. Důchodový věk je v každé zemi jiný. Výplata poměrného důchodu z jednotlivých zemí tedy nemusí přicházet současně. Z každé země bude občan dostávat důchod až po dosažení důchodového věku dle národní legislativy. Aby měl občan nárok na poměrnou část důchodu z jiné členské země EU, tak je nutné, aby zde byl důchodově pojištěn nejméně jeden rok. Při výpočtu důchodu z jednotlivých zemí je nutné počítat s tím, že důchod z každé země se počítá na základě záznamů občana o době pojištění v dané zemi.

 

Protože jste získala v Česku 19 let, tak dílčí důchod v Česku odpovídá této získané době pojištění. Podle zaslaných informací tedy pobíráte poměrný důchod z Česka, Rakouska i Švýcarska. Jestli Vám byl důchod vypočítán správně, Vám nejsem schopen zodpovědět, protože neznám Vaše konkrétní výdělky a ostatní vstupní údaje pro výpočet důchodu. Ale vzhledem k 19 letům pojištění v Česku mi přijde nízký. Český důchod Vám však nemohl meziročně poklesnout, protože důchody se valorizují, tedy zvyšují. Přepočet důchodu má prakticky význam pouze v případech, že důchod byl přiznán před 1. 5. 2004 (tedy před vstupem ČR do EU, kdy se ještě nepostupovalo dle koordinačních nařízení). Nevím, v jakém stavu je Váš případ, jestli jste ještě nevyčerpala všechny možnosti, tak rozhodně komunikujte s ČSSZ.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 3
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře