Dluhy na pojistném a předčasný důchod

Dotaz

6. 8. 2015
Dluhy na pojistném a předčasný důchod

Dobrý den,mám dotaz jeli možno žádat o předčasný důchod,když mám pohledávky na soc. a zdrav.pojištění.Děkuji za vyřízení.

Odpověď

Petr Gola 6.8.2015

Dobrý den,

 

o předčasný důchod si zažádat můžete. Pro přiznání předčasného důchodu musíte získat stejnou dobu pojištění jako pro přiznání starobního důchodu. V roce 2015 je nutné získat dobu pojištění v rozsahu nejméně 31 let. Do doby pojištění se přitom nezapočítávají roky, kdy osoba samostatně výdělečně činná neplatila sociální pojištění. Dále musíte dosáhnout požadovaného věku.

 

Do předčasného důchodu je možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku, občané mající důchodový věk 63 let a více mohou odejít do předčasného důchodu nejdříve v 60 letech.

 

Neplacení zdravotního pojištění nemá vliv na důchodové nároky. Sociální pojištění a zdravotní pojištění jsou dva odlišné instituty. Když Vám bude předčasný důchod nebo později řádný důchod přiznán, tak Vám budou uvedené instituce provádět exekuci formou srážek z důchodu pro Vaše dluhy u uvedených institucí. Vhodné je se domluvit na úhradě dluhů, např. formou splátkového kalendáře.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře