Doba pojištění při práci v Česku a Německu

Dotaz

Doba pojištění při práci v Česku a Německu

Dobry den, pisi Vam znovu ohledne meho duchodu. V pondeli jsem byla na urade na pohovoru. Rekli me,ze mam zadat o duchod v Praze. V Ceske republice mam odpracovano 22let a 190 dni-pul roku a mesic. Ve 40letech jsem z republiky odesla. Tady jsem si doplatila 30mesicu -2 a pul roku. Mam tedy 25 let -odpracovano. Mam tri deti a narok jsem mela jit v 57letech. To me chybelo ale ty 2 a pul roku. V kvetnu me bylo uz 64 let a nepobiram ani destnik. Jak dlouho jeste? Kvuli te kratke dobe,co me chybela budu cekat vice jak 10let ?. Take jsem si precetla v prirucce -Duchodova kalkulacka -kdy pujdete do duchodu? Vysledky-Vas duchodovy vek je 57let.Do duchodu pujdete dne 22.05.2007.do predcasneho duchodu muzete jit 22.05.2004. Pokud jste byla duchodove pojistena mene nez 35let,ale vice nez 20let. Vas duchodovy vek je 62let. do duchodu pujdete dne 22.05.2012. Ja jsem preci byla pojistena vice jak 20let,tak nevim,kde je ta chyba,ze duchod do dnesniho dne nemam zadny.Muzete me prosim sdelit,kde a jak mam o svuj duchod zazadat?. Mam zapoctovy list z Prahy 22let a 190dni a mam potvzeni ,ze jsem v nemecku doplatila 30 mesicu. To je opravdu 25let,ktere po me byly stale pozadovany. Dekuji Vam,ze me odepisete a poradite.
S pozdravem

Odpověď

Petr Gola 25.9.2014

Dobrý den,

 

nevím přesně, jaké období jste zpětně dopojistila a další podrobnosti ohledně Vašeho průběhu pojištění. K přiznání starobního důchodu musí být splněny dvě zákonné podmínky: žadatel o starobní důchod musí dosáhnout důchodového věku a současně získat k požadovanému dni přiznání důchodu splnit potřebnou dobu pojištění. Dle zaslaných informací jste potřebnou dobu pojištění v minulosti při podání žádosti o důchod nezískala, a proto Vám byla žádost o důchod ČSSZ zamítnuta.

 

Doba pojištění se každoročně zvyšuje. V minulosti bylo potřeba získat dobu pojištění minimálně v roszahu 25 let, v roce 2014 je potřeba získat dobu pojištění v rozsahu 30 let a po roce 2018 bude nutné získat dobu pojištění dokonce 35 let. Důchod je však možné při splnění zákonných podmínek přiznat i zpětně. Výplata důchodu náleží maximálně pět let od přiznání nároku na důchod. Důchodová legislativa se v Česku zpřísňuje, stejně jako v ostatních vyspělých zemích světa. Důvodem jsou ekonomické a demografické změny.

 

O důchod je možné žádat opakovaně, jestliže dojde v mezidobí ke změně skutečností. Ve Vašem případě k dopojištění doby pojištění. Pro důchodové nároky při práci ve více členských zemích EU se potřebná doba pojištění pro přiznání důchodu sčítá.
Občané, kteří získali dobu pojištění ve více členských zemích EU, mohou požádat o důchod pouze v jedné z těchto zemí, pověřené instituce budou spolu spolupracovat, zpravidla v zemi bydliště nebo ve státě posledního zaměstnání. Žádost o důchod v Česku se podává na místně příslušné OSSZ, můžete tedy využít kontaktní pracoviště, kde jste v minulosti o důchod neúspěšně žádala.

 

Protože sepisování důchodu s mezinárodním prvkem je složitější, je potřeba doložit doklady prokazující pojištění v cizině apod., tak je vhodné při pobytu v cizině a nesrovnalostech takovou záležitost řešit nejdříve telefonicky na klientském pracovišti ČSSZ (České správy sociálního zabezpečení, Křížova 25, Praha 5), telefon +420 257 062 869. ČSSZ má potřebná data o průběhu pojištění v Česku k dispozici, bude potřeba doložit údaje z Německa. Písemná žádost je však nutností, proto je potřeba, abyste si po vyjasnění všech povinností a dokladech z Německa o důchod v ČR opětovně zažádala.

 

Kontaktní státní institucí pro důchodovou agentu v Česku je ČSSZ (Česká psráva sociálního zabezpečení), Křížova 25, 225 08, Praha 5, ústředna: + 420 257 061 111, e-podatelna: posta@cssz.cz.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře