Doba pojištění pro důchod

Dotaz

26. 4. 2015
Doba pojištění pro důchod

Jsem narozená 1950 má odpracováno 15 let a 48 dní.i z děma dětmi.Kolik bych musela doplatit na sociálnim abych měla nárok na důchot v roce 2015.Děku.

Odpověď

Petr Gola 26.4.2015

Dobrý den,

 

protože jste narozená v roce 1950 a vychovala jste 2 děti, tak je Váš řádný důchodový věk 58 let a 4 měsíce. V roce 2009 a dříve bylo nutné splnit podmínku 25 let pojištění pro přiznání starobního důchodu. Dle zaslaných informací jste v minulosti pravděpodobně nesplnila potřebnou dobu pojištění, a proto Vám nebyl pravděpodobně starobní důchod přiznán.

 

Občané, kteří nemají potřebnou dobu pojištění, mají nárok na starobní důchod, jestliže získali dobu pojištění nejméně 20 let a dosáhli po roce 2013 věku aspoň o 5 let vyššího, než je důchodový věk muže stejného data narození. Důchodový věk muže narozeného v roce 1950 je 62 let a 6 měsíců.

 

Do doby pojištění se započítávají nejenom odpracované roky, ale rovněž náhradní doby pojištění. Protože nevím přesně, jakou dobu pojištění jste získala, tak Vám nemohu říci, kolik si musíte doplatit na dobrovolném důchodovém pojištění, aby Vám vznikl nárok na starobní důchod.

 

Mezi náhradní doby pojištění patří např. studium v zákonném rozsahu, péče o děti do 4 let věku, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu.

 

Evidence na úřadu práce se do doby pojištění započítává vždy před rokem 1996. Dále se evidence na úřadu práce započítává do doby pojištění vždy, když náleží podpora v nezaměstnanosti. Doba, kdy již podpora v nezaměstnanosti nenáleží, se do doby pojištění započítává v rozsahu 3 let, přičemž se tato doba zjišťuje zpětně a do 55 let se započítává maximálně v rozsahu jednoho roku.

 

Jestliže se Vám se všemi náhradními dobami pojištění podařilo získat dobu pojištění v rozsahu 20 let, potom si můžete o starobní důchod zažádat, jakmile dosáhnete věku 67 let a 6 měsíců. Při doplacení sociálního (důchodového) pojištění formou dobrovolného důchodového pojištění si můžete při získání potřebné doby pojištění, zažádat o starobní důchod dříve.

 

Minimální měsíční dobrovolné důchodové pojištění v roce 2015 činí 1 863 Kč. Kolik přesně byste si však musela doplatit, to Vám nejsem schopen říci, neboť zpětná účast na dobrovolném důchodovém pojištění je legislativou omezena, bez omezení je možné zpětně dopojistit evidenci na úřadu práce po dobu, kdy již nenáleží podpora v nezaměstnanosti. Praktické využití dobrovolného důchodového pojištění ve Vašem případě tedy závisí na skutečném průběhu pojištění a na tom, jakou dobu pojištění jste prozatím získala.

 

Osobně Vám tedy doporučuji zjistit Vaši skutečnou dobu pojištění na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení), a to včetně náhradní doby pojištění formou evidence na úřadu práce. Podle této informace se následně rozhodnout, v jakém rozsahu je ve Vašem případě možné dobrovolné důchodové pojištění.

 

Při dosažení věku 65 let mají na starobní důchod nárok rovněž lidé, kteří splní podmínku pro přiznání invalidního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře