Doba pojištění pro přiznání důchodu

Dotaz

10. 8. 2014
Doba pojištění pro přiznání důchodu

Dobrý den, mám dotaz ohledně potřebné doby pojištění. Od roku 1996 jsem ČID a celková doba, kterou jsem odpracovala, vč. náhradních dob pojištění, je 28 roků. V evidenci ÚP jsem byla pouze tři roky, jinak jsem pobírám a to až doposud ID. Vzhledem k tomu,že mám jedno dítě a jsem narozena v 10 1955 ,vznikne mi v roce 2017 nárok na starobní důchod, zajímalo by mne,zda budu mít nárok na řádný starobní důchod, popř, za jakých podmínek ? Děkuji za případnou odpověď a jsem s pozdravem

Odpověď

Petr Gola 11.8.2014

Dobrý den,

 

jestliže Vám vzniká nárok na starobní důchod v roce 2017, tak je nutné, aby jste pro přiznání starobního důchodu získala dobu pojištění v rozsahu 33 let. Pobírání invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně (dříve tzv. částečný invalidní důchod – ČID) nepatří mezi náhradní dobu pojištění a nezapočítává se tedy do potřebné doby pojištění pro důchodové účely. Do potřebné doby pojištění se započítává pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

 

Protože invalidní důchod prvního a druhého stupně nepatří mezi náhradní dobu pojištění, tak je s ohledem na výpočet starobního důchodu vhodné, aby invalidní důchodci prvního nebo druhého stupně měli příjem, ze kterého by odváděli sociální pojištění.

 

Nezískání potřebné doby pojištění je důvodem, proč není starobní důchod přiznán.

 

Jestliže byste nesplnila podmínku potřebné doby pojištění pro přiznání starobního důchodu, tak byste i po dosažení důchodového věku pobírala invalidní důchod. Po dosažení 65 let by se Vám Váš invalidní důchod „přetransformoval“ na starobní důchod ve stejné výši jako je invalidní důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře