Doba pojištění pro starobní důchod z invalidního důchodu

Dotaz

12. 7. 2014
Doba pojištění pro starobní důchod z invalidního důchodu

Dobrý den,
mám odpracováno 39 let let, od r.2012 pobírám ID 2. stupně. Má na výši starobního důchodu vliv evidence na ÚP?
Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 12.7.2014

Dobrý den,

 

starobní důchod závisí na získané době pojištění a průměrné mzdě za odpracované roky v současné hodnotě. Do doby pojištění se započítává nejenom doba, kdy je z příjmu odváděno důchodové pojištění, ale i náhradní doby pojištění.

 

Mezi náhradní doby pojištění patří např. studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu, péče o děti do 4 let, doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu.

 

Doba pobírání invalidního důchodu druhého stupně mezi náhradní dobu pojištění nepatří, s tím je potřeba počítat. Doba v evidenci na úřadu práce se počítá po dobu, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti a dále nejdéle 3 roky evidence na úřadu práce po dobu, kdy podpora v nezaměstnanosti nenáleží. Do 55 let se započítává pouze jeden rok.

 

Pro občany pobírající invalidní důchod II. stupně je tedy evidence na úřadu práce s ohledem na výpočet starobního důchodu přínosná. V zákonném rozsahu se zvyšuje doba pojištění pro výpočet starobního důchodu.

 

Na doplnění uvedu, že občané pobírající invalidní důchod si nemohou odchodem do invalidního důchodu finančně pohoršit. V případě, že by vyšel starobní důchod nižší než je invalidní důchod, tak by náležel nadále invalidní důchod.

 

Protože však máte odpracováno 39 let a pobíráte invalidní důchodu II. stupně od roku 2012, tak byste měla mít starobní důchod vyšší než invalidní důchod II. stupně. Při výpočtu invalidního důchodu II. stupně se každý rok pojištění počítá z 0,75 %, při výpočtu starobního důchodu se každý rok pojištění počítá z 1,5 %.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře