Doba spoření v II. pilíři

Dotaz

4. 4. 2013
Doba spoření v II. pilíři

Dobrý den,
v deníku Metro se objevila poplašná zpráva, že dle zákona je nutné spořit ve 2. pilíři 35 let pro každého kdo jde do důchodu po roce 2018. Jaký je váš výklad zákona?

Odpověď

Petr Gola 4.4.2013

Dobrý den,

 

v II. pilíři není samozřejmě nutné spořit 35 let. Jak dlouho bude občan v II. pilíři spořit, záleží na jeho současném věku a jeho řádném důchodovém věku. Např. padesátníci, kteří mají vyšší příjmy a účast v II. pilíři je pro ně výhodná a do II. pilíře vstoupí v prvním pololetí letošního roku, budou v II. pilíři spořit cca 10 – 15 let (záleží na konkrétním věku a u žen na počtu vychovaných dětí).

 

Uváděných 35 let je nutná doba pojištění po roce 2018. Občané, kteří jsou účastni v II. pilíři, dosáhnou na své peníze z II. pilíře, jakmile splní podmínky pro přiznání starobního důchodu z I. pilíře. Pro přiznání starobního důchodu je nutné dosáhnout důchodového věku a splnit právě podmínku doby pojištění. Doba pojištění se každoročně zvyšuje, v roce 2013 je nutné získat 29 let pojitění, po roce 2018 již 35 let pojištění.

 

Do doby pojištění se však nezapočítává pouze odpracovaná doba (zaměstnání nebo samostatná výdělečná činnost), ale rovněž náhradní doby pojištění. Náhradními dobami pojištění jsou např. vojenská služba, studium v zákonném rozsahu, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, péče o bezmocnou osobu v souladu se zákonem, péče o dítě do 4 let.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře