Doba studia jako náhradní doba pojištění

Dotaz

18. 5. 2015
Doba studia jako náhradní doba pojištění

Dobrý den, mám dotaz k výkladu – Zápočet studia do výše důchodu viz vaše Důchodová reforma » Články týdne » Jak ovlivňuje studium výši důchodu?
• add) Šest let studia po dosažení 18 let
V některých případech má někdo „mezeru“ a začal studovat až v 19 letech. Potom se studium jako náhradní doba pojištění započítává až do 25 let, tedy šest let studia po dosažení 18 let, přičemž studium začalo dosažením 19 let.
Můj dotaz:
Je považováno za tzv. „mezeru“ též doba posunutí začátku školní docházky na základní škole (ZDŠ) dále o 1 rok tj. ze 6-ti roků na 7 roků věku dítěte a to z důvodu jeho data narození (prosinec)? Tímto posunem vznikla „mezera“ hned na začátku, čímž dochází následně k posunutí i doby započetí vysokoškolského studia až po dosažení 19 let? (ZDŠ: 9 roků, střední škola: 4 roky >>>součet = 13 roků, + ČVUT: 5 roků >>> celkem = 18 roků řádného studia, tj. bez jakéhokoliv přerušení). Tím dochází k ukončení studií až v 25 letech věku studenta. Započítává se potom celá tato doba řádných studií jako náhradní doba pojištění až do 25 let?
Pozn.: O posunutí začátku školní docházky na základní škole dále o 1 rok nerozhodli rodiče dítěte, nýbrž k rozhodnutí došlo ze strany vedení ZDŠ neboli ze strany státu.

Odpověď

Petr Gola 18.5.2015

Dobrý den,

 

doba studia se při splnění zákonných podmínek hodnotí jako náhradní doba pojištění, vždy však před rokem 2010. Doba studia se hodnotí do doby pojištění nutné k přiznání státního důchodu a do doby pojištění ovlivňující výši státního důchodu.

 

Kdy se doba studia hodnotí a v jakém rozsahu závisí mimo jiné na tom, kdy žadatel o důchod dobu studia získal. Legislativa se v průběhu let měnila. Např. studium získané před rokem 1996 se hodnotí od ukončení povinné školní docházky do 18 let. V tomto případě se nerozlišuje, zdali zašlo studium v 6 letech nebo 7 letech. Legislativou je stanoveno, že do doby pojištění se počítá doba studia od ukončení povinné školní docházky do 18 let věku. Tato doba pojištění se hodnotí v plném rozsahu, tedy ze 100 %.

 

Dále se jako náhradní doba pojištění započítává studium před rokem 2010 po dosažení 18 let při splnění zákonných podmínek, a sice při přípravě na budoucí povolání studiem na střední nebo vyšší odborné škole nebo vysoké škole po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení 18 let věku. Podmínkou je, aby toto studium trvalo alespoň rok. Pro účely nároku na důchod se studium po 18 roku věku započítává do doby pojištění z 80 %.

 

Povinná školní docházka se do doby pojištění nezapočítává, proto se ve Vámi uváděném příkladu nezapočítá doba pojištění 18 let.

 

Doba studia získaná od roku 2010 se již pro důchodové účely vůbec nehodnotí.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře