Dobrovolné důchodové pojištění

Dotaz

19. 10. 2013
Dobrovolné důchodové pojištění

Dobry den. Dekuji Vam za rychlou odpoved a prosim Vas jeste o jednu. Jednalo se o chybejici dobu pojisteni, kvuli plnemu invalidnimu duchodu, ktery mi zamitli. Byla jsem na urade soc. zabezpeceny, tam mi castecne pomohla jak tuto vec vyresit. doplatit ty tri mesice. Ale i tam jsou podminky, kdy doplaceni nejake te doby jsou mozne a ty zrejme nesplnuji. Pokud mi to neschvali, jak mam dal postupovat, jak by to bylo se zdravotnim pojistenim a jine. Muzu na urad prace, protoze tam bych mela narok na podporu, proste nevim, bez penez nemuzu zustat. Dekuji Vr

Odpověď

Petr Gola 21.10.2013

Dobrý den,

 

jak jsem Vám odpověděl v minulém emailu, tak dobrovolné důchodové pojištění je upraveno v § 6 zákona o důchodovém pojištění. U nekvalifikovaných důvodů je možnost účasti na dobrovolném důchodovém pojištění omezena. Účast na pojištění u nekvalifikovaných důvodů je možná pouze v rozsahu nejvýše deseti let, za dobu přede dnem podání přihlášky je přitom účast na pojištění možná nejvýše v rozsahu jednoho roku bezprostředně před tímto datem.

Kvalifikovanými důvody jsou, zjednodušeně řečeno: evidence na úřadu práce, kdy nenáleží podpora v nezaměstnanosti nebo rekvalifikaci, studium, výdělečná činnost v cizině po 31. prosinci 1995, výkon dlouhodobé dobrovolnické služby, činnost v České republice ve prospěch zahraničního zaměstnavatele. U kvalifikovaných důvodů evidence na úřadu práce, kdy nenáleží podpora v nezaměstnanosti a studia není časově omezena možnost účasti na dobrovolném důchodovém pojištění, u výdělečné činnosti v cizině po 31. prosinci 1995, výkonu dlouhodobé dobrovolnické služby, činnosti v České republice ve prospěch zahraničního zaměstnavatele je účasti možná nejvýše v rozsahu dvou let bezprostředně před tímto datem.

 

Protože neznám detailně Váš přesný průběh pojištění, tak Vám nejsem schopen říci, jak dlouhý rozsah doby pojištění zpětně půjde formou institutu dobrovolného důchodového pojištění dopojistit. Rozhodně bude tedy vhodné počkat až na rozhodnutí.

 

V případě, že by Vám nebyl invalidní důchod přiznán, tak by bylo nutné se registrovat na úřadu práce a následně žádat o sociální dávky, pokud nesplňujete podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti. Výše a rozsah případných sociálních dávek by závisel na Vaší konkrétní životní situaci. Pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je potřeba splnit zákonné podmínky (v posledních dvou letech je nutné získat dobu pojištění v rozsahu jednoho roku), při nesplnění zákonné podmínky není podpora v nezaměstnanosti přiznána. Občané do 50 let mohou, v případě zákonných podmínek, podporu v nezaměstnanosti pobírat maximálně 5 měsíců. Evidence na úřadu práce je však důležitá, neboť za všechny občany v evidenci úřadu práce platí zdravotní pojištění stát.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře