Dobrovolné důchodové pojištění při pobytu v Kanadě

Dotaz

13. 9. 2013
Dobrovolné důchodové pojištění při pobytu v Kanadě

Můj přítel – čech- který trvale žije v kanadě by měl od března 2013 nárok na starobní důchod v Čechách. Nesplňuje ale podmínku v počtu odpracovaných let / chybí mu 3 roky /. Je možné tyto 3 roky doplatit a tak získat nárok na starobní důchod? Kolik by musel přibližně doplatit, když je ročník 1950 a z Čech odešel v roce 1991?

Odpověď

Petr Gola 13.9.2013

Dobrý den,

 

v případě Vašeho přítele se bude postupovat dle „Smlouvy o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Kanadou“ z roku 2001, což je pro Vašeho přítele při výpočtu důchodu výhodné.

 

Při splnění všech podmínek dle této smlouvy by vznikl Vašemu příteli nárok na státní důchod i při nižší získané době pojištění v Česku, dostával by poměrný důchod. Musí však být splněny veškeré podmínky dle této mezinárodní smlouvy. Pro přiznání plného důchodu z Česka bez zápočtu doby pojištění v Kanadě je nutné získat v roce 2013 dobu pojištění 29 let. V některých případech může být řešením dobrovolné důchodové pojištění. Zpětná účast na dobrovolném důchodovém pojištění je však omezena, musí být splněny zákonné podmínky.

 

Pro kvalifikované důvody uvedené v § 6 zákona č. 155/1995 (zde patří i výdělečná činnost v cizině po 31. prosinci 1995, ať už jako zaměstnanec v pracovním poměru nebo osoba samostatně výdělečně činná) je možné zpětné dobrovolné důchodové pojištění pouze v rozsahu dvou let zpětně. Je nutné k přihlášce k dobrovolnému důchodovému pojištění doložit výkon výdělečné činnosti v cizině. V roce 2013 činí minimální dobrovolné důchodové pojištění 1 812 Kč. Rozhodující je rok, kdy se dobrovolné důchodové pojištění platí, nikoliv rok za který se platí. Je samozřejmě možné platit i vyšší dobrovolné důchodové pojištění, což se pozitivně projeví na výši důchodu.

 

Při mezinárodních důchodech je však potřeba s potřebnými institucemi, v Česku s „Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ, Křížova 25, Praha 5, 225 08)“ a v Kanadě s „International Operations Service Kanada (Ottawa, Ontario K1A OL4, Kanada)“ spolupracovat co nejdříve a jednotlivá rozhodnutí učinit po konzultaci, neboť pro všechny kroky v oblasti výpočtu důchodu a nároku na důchod je potřeba přizpůsobit celému průběhu pojištění v obou zemích.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře