Dobrovolné důchodové pojištění v invalidním důchodu

Dotaz

6. 5. 2015
Dobrovolné důchodové pojištění v invalidním důchodu

Dobrý den,
je mi 47 let a 3 roky pobírám invalidní důchod II. stupně. Práci jsem již nebyl schopen vykonávat a tak jsem si pozastavil živnost a šel na úřad práce. Od letošního ledna už úřad práce za mě neplatí sociální pojištění. Má otázka zní. Mám si ho platit z důchodu sám? A kolik peněz měsíčně by to asi bylo? Když sociální pojištění platit nebudu schopný, dostanu potom starobní důchod, jestli se ho vůbec dožiju?
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 6.5.2015

Dobrý den,

 

doba pobírání invalidního důchodu II. stupně skutečně nepatří mezi náhradní dobu pojištění a nezohledňuje se pro výpočet starobního důchodu. Mezi náhradní dobu pojištění patří pouze doba pobírání invalidního důchodu III. stupně.

 

Invalidní důchodci II. stupně mohou být v evidenci na úřadu práce. Doba, kdy se pobírá podpora v nezaměstnanosti, patří mezi náhradní dobu pojištění pro důchodové účely. Jako náhradní doba pojištění pro výpočet starobního důchodu se hodnotí i doba evidence na úřadu práce, kdy již nenáleží podpora v nezaměstnanosti, tato doba se započítává maximálně v rozsahu 3 let, přičemž se tato doba zjišťuje zpětně a do 55 let se započítává maximálně v rozsahu jednoho roku.

 

Pro invalidní důchodce je s ohledem na výši starobního důchodu ideální, když v invalidním důchodu vykonávají výdělečnou činnost, ze které odvádí sociální (důchodové) pojištění.

 

Jestliže se Vám již evidence na úřadu práce jako náhradní doba pojištění nezapočítává, potom může být řešením dobrovolné důchodové pojištění. Přihláška k dobrovolnému důchodovému pojištění se podává na místně příslušné OSSZ. Minimální měsíční částka v roce 2015 činí 1 863 Kč, je možné dobrovolně platit i více. Evidenci na úřadu práce, která se již nezapočítává jako náhradní doba pojištění, je možné dopojistit zpětně formou dobrovolného důchodového pojištění bez časového omezení.

 

Zdali je pro Vás dobrovolné důchodové pojištění řešením, to Vám nejsem schopen v tuto chvíli jednoznačně zodpovědět. Do řádného důchodu máte ještě poměrně daleko, legislativa se může změnit. Současně neznám Váš detailní průběh pojištění, což je potřeba. Navíc si možná za rok  opět práci najdete a situace by byla opět jiná.

 

Dle současné legislativy platí, že invalidní důchodci si nemohou odchodem do starobního důchodu finančně pohoršit. Když vyjde starobní důchod nižší než invalidní důchod, tak se nadále pobírá invalidní důchod ve stejné výši. Tento invalidní důchod by se následně v 65 letech přetransformoval na starobní důchod ve stejné výši.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře