Dobrovolné důchodové pojištění x doplňkové penzijní spoření

Dotaz

3. 1. 2015
Dobrovolné důchodové pojištění x doplňkové penzijní spoření

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, mohu-li využít tzv. předdůchod, jestliže nemám odpracováno povinných 35 let pro přiznání starobního důchodu. Jsem ročník 1965, mám dvě děti, pracuji v LDN a chci jít do důchodu alespoň o pět let dříve, tedy v roce 2025.
Řešením situace, kdy občan nesplňuje podmínku potřebné doby placení sociálního (důchodového) pojištění, je prý tzv. DOBROVOLNÉ POJIŠTĚNÍ. Jde o totéž, jako doplňkové penzijní spoření v rámci III. pilíře důchodového systému? Může spoření na předdůchod toto dobrovolné pojištění nahradit? Děkuji

S pozdravem

Odpověď

Petr Gola 3.1.2015

Dobrý den,

 

dobrovolné důchodové pojištění a doplňkové penzijní spoření jsou dva rozdílné instituty nezávislé na sobě. Předdůchod tedy nemůže nahradit dobrovolné důchodové pojištění. Účast na doplňkovém penzijním spoření rozhodně nemůže dorovnat případnou chybějící dobu pojištění pro přiznání starobního důchodu.

 

Pro přiznání starobního důchodu v roce 2019 a později je dle současné legislativy nutné získat dobu pojištění v rozsahu 35 let. Do potřebné doby pojištění se ale nezapočítávají pouze odpracované roky, ale i náhradní doba pojištění. Mezi náhradní dobu pojištění patří např. studium před rokem 2010, péče o dítě do 4 let věku, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, péče o závislou osobu při splnění zákonných podmínek.

 

Nezískání potřebné doby pojištění je důvodem, proč není přiznán státní starobní důchod. V případě, že Vám bude v budoucnu chybět potřebná doba pojištění, tak je vhodné si nepojištěné roky dopojistit. Přihlášku k dobrovolnému důchodovému pojištění je nutné podat na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), a to dříve než se podá žádost o starobní důchod.

 

Státní důchod, ať už řádný nebo předčasný, vyplácí stát. Při čerpání předdůchodu se dostávají každý měsíc vlastní naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření. Do předdůchodu je možné odejít 5 let před dosažením řádného důchodového věku, přičemž se ale posuzuje důchodový věk muže daného ročníku narození. Důchodový věk muže narozeného v roce 1965 je 65 let. Do předdůchodu můžete tedy nejdříve odejít v 60 letech. Pro každý měsíc čerpání předdůchodu je nutné mít naspořeno v doplňkovém penzijním spoření dostatek financí. Na každý měsíc je nutné mít naspořeno alespoň 30 % průměrné mzdy, v současné době cca 7 500 Kč. Pro možnost čerpání předdůchodu např. po dobu 4 let je nutné mít v současné době naspořeno cca 360 000 Kč. V budoucnu to bude více, neboť průměrná mzda stoupne.

 

Možnost čerpání předdůchodu přitom nevylučuje možnost čerpat i předčasný důchod. Důvodem je skutečnost, že předčasný důchod vyplácí stát, zatímco předdůchodce čerpá vlastní naspořené peníze.

 

Pokud tedy budete mít problémy s nedostatečnou dobou pojištění, tak je vhodné skutečně si chybějící roky dopojistit formou dobrovolného důchodového pojištění. Zpětná účast je přitom zákonem omezena, na to je vhodné pamatovat.

 

Předdůchod může být řešením, jak přestat dříve pracovat a mít příjem. V takovém případě se však vyčerpají dříve naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření, které byly původně určeny ke zvýšení životní úrovně v důchodu, neboť státní důchod bude v budoucnu (v porovnání s průměrnou mzdou) klesat.

 

Do důchodu máte ještě poměrně daleko, veškerá legislativa může doznat změn, proto Vám doporučuji sledovat aktuální vývoj a přizpůsobit Vaše důchodové rozhodování aktuální legislativní situaci v budoucnu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře