Doklad důchodové spoření

Dotaz

15. 5. 2013
Doklad důchodové spoření

Dobrý den, kdo si ponechává originály dokladů o registraci a o nabytí právní moci při DS? Z předcházejícího dokladu vyplývá, že zaměstnanec, ale na školení mému vedoucímu bylo řečeno, že si doklady musíme nechat my – tj. zaměstnavatel. Píšete, že zákon neurčuje předložené doklady, ale na školení výše uvedené pravila lektorka školení -pracovnice finančního úřadu.

Odpověď

Petr Gola 15.5.2013

Dobrý den,

 

ze zákona má zaměstnanec povinnost oznámit zaměstnavateli, že je účasten důchodového spoření (II. pilíře). Zaměstnanec musí tuto skutečnost oznámit zaměstnavateli písemně, aby mohl zaměstnavatel vstup do II. pilíře správně zohlednit při srážce pojistného.

 

Nejjednodušší je, když zaměstnanec doručí mzdové účetní tiskopis MF „Oznámení o účasti na důchodovém spoření“, jedná se o tiskopis č. 5544. Jeho vyplnění je poměrně jednoduché, tiskopis je k nalezení  na stránkách České daňové správy: http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2013/5544_1.pdf Vyplněním tohoto tiskopisu splní zaměstnanec svojí oznamovací povinnost a zaměstnavatel ví přesně, jak správně odvádět pojistné. Přílohou bude potom „Oznámení o nabytí právní moci“.

 

„Oznámení o nabytí právní moci“ – rozhodnutí o registraci do II. pilíře zaslané Centrálním registrem smluv nemůže v mnoha případech zaměstnanec odevzdat jako originál. Je to důležitý doklad pro něj, navíc mnozí občané pracují pro více zaměstnavatelů současně, přičemž musí splnit oznamovací povinnost vůči všem těmto zaměstnavatelům a nelze všem zaměstnavatelům odevzdat originál písemnosti „Oznámení o nabytí právní moci“, který máte pravděpodobně namysli. Rovněž tak při častějším střídání zaměstnání. Pro oznámení vstupu do II. pilíře je tedy nejlepší použít tiskopis „Oznámení o účasti na důchodovém spoření“ a jako přílohu dokládající uváděné skutečnosti kopii „Oznámení o nabytí právní moci“.

 

S pozdravem

 

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře