Doplacení doby pojištění

Dotaz

12. 6. 2014
Doplacení doby pojištění

obrý den, mám problém chybí mi 2 roky pojištění jsem narozena1956 mám 2 děti.Mohu pojištění zaplatit?jsem v 1.invalid.důchodu ,jsem naÚP PODPORA MĚ KONČÍ V SRPNU MÁM PROBLÉMY SE ZDRAVÍM DO PRÁCE ZATÍM NEMOHU CO MÁM DĚLAT DO DŮCHODU ASI JÍT NEBUDU MOCT .PORADTE CI S TÍM DĚKUJI

Odpověď

Petr Gola 13.6.2014

Dobrý den,

 

protože jste narozena v roce 1956 a vychovala jste dvě děti, tak je Váš řádný důchodový věk 60 let a 4 měsíce. Do řádného důchodu můžete odejít buď v roce 2016 nebo v roce 2017, záleží na přesném měsíci narození, který neznám. Pro přiznání starobního důchodu je nutné splnit dvě podmínky: dosáhnout důchodového věku a získat potřebnou dobu pojištění. Když nejsou obě podmínky splněny, tak nevzniká nárok na přiznání starobního důchodu. V roce 2016 je nutné získat dobu pojištění v rozsahu 32 let a v roce 2017 je nutné získat dobu pojištění 33 let.

 

Do doby pojištění se započítávají odpracované roky + náhradní doby pojištění. Mezi náhradní doby pojištění patří např. péče o dítě do 4 let věku, studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu nebo doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně. Doba pobírání invalidního důchodu prvního stupně mezi náhradní dobu pojištění nepatří.

 

Invalidní důchodci si nemohou odchodem do řádného důchodu pohoršit. Když je starobní důchod vyšší, potom je přiznán starobní důchod. Jestliže by vyšel starobní důchod nižší, tak by nadále náležel invalidní důchod. Vždy je však nutné si podat žádost na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) o starobní důchod.

 

Nesplnění podmínek pro přiznání starobního důchodu neznamená, že byste přišla o invalidní důchod. Přiznání invalidního důchodu se odvíjí od zdravotního stavu. Kdybyste pořád pobírala invalidní důchod, tak by se Vám ve věku 65 let přetransformoval na starobní důchod ve stejné výši.

 

Pokud máte problémy se získáním potřebné doby pojištění pro přiznání starobního důchodu, tak si můžete podat na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení přihlášku k  účasti na dobrovolném důchodovém pojištění. Zpětná žádost na dobrovolném důchodovém pojištění je zpravidla časově omezena. Výši dobrovolného důchodového pojištění můžete ovlivnit, minimální výše dobrovolného důchodového pojištění činí 1 817 Kč měsíčně.

 

Pokrýt formou dobrovolného důchodového pojištění je možné zpětně před podáním přihlášky k dobrovolnému důchodovému pojištění bez časového omezení pokrýt dobu evidence na úřadu práce, když po danou dobu nenáležela podpora v nezaměstnanosti.

 

Doporučuji Vám tedy zjistit, jakou dobu pojištění jste přesně získala, závisí na celém průběhu Vašeho pojištění a chybějící dobu pojištění řešit právě formou dobrovolného důchodového pojištění. Institut dobrovolného důchodového pojištění by byl ve Vašem případě řešením, jak splnit podmínky pro přiznání starobního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře