Doplacení II. pilíře

Dotaz

21. 3. 2015
Doplacení II. pilíře

Zdravím,
při nástupu k novému zaměstnavateli jsem zástupci zaměstnavatele (manažerce) osobně předal písemně informaci(byly to kopie oznámení o registraci a oznámení o nabytí právní moci) o tom, že jsem vstoupil do II. pilíře důch. spoření. Manažerka tyto papíry nepředala na mzdovou účtárnu a já jsem zjistil, že se to neplatí až po roce, když jsem si dělal daně. Teď už se to začalo řešit a ze mzdovky mi přišlo vyčíslení dlužné částky z níž vyplívá, že bych měl celou dlužnou částku, tzn. celých 5%, zaplatit já. Je to správně? Jak bych měl postupovat dál?

Odpověď

Petr Gola 22.3.2015

Dobrý den,

 

dle § 29 zákona o pojistném na důchodové spoření musí každý zaměstnanec písemně oznámit zaměstnavateli den, kdy se stal účastníkem důchodového spoření, aby mohl zaměstnavatel tuto skutečnost zohlednit při srážce pojistného. Případnou nesrovnalost je vhodné odstranit již po první výplatě, neboť z výplatního lístku je zřejmé, že bylo špatně odvedeno pojistné.

 

Dle zaslaných údajů bylo ve Vašem případě špatně placeno důchodové pojištění (I. pilíř) a důchodové spoření (II. pilíř). Vše bude potřeba narovnat, peníze si mezi sebou instituce spravující jednotlivé pilíře nepřeposílají.

 

Do II. pilíře jste dle zaslaných údajů odvedl 0 % místo 5 %. Do I. pilíře jste naopak odvedl 6,5 % místo 3,5 %. Peníze do II. pilíře od Vás vybere finanční úřad, kde se peníze do II. pilíře zasílají a který peníze dále přeposílá do jednotlivých penzijních společností.

 

Peníze do II. pilíře budete muset zaplatit Vy, tedy uváděných 5 %. V zákoně je současně stanoveno, že poruší-li účastník II. pilíře svou oznamovací povinnost a není z tohoto důvodu pojistné na důchodové spoření řádně sraženo, tak musí účastník II. pilíře uhradit správci pojistného neodvedené pojistné namísto zaměstnavatele a současně zaplatit přirážku k pojistnému ve výši 10 % z neodvedeného pojistného. Když ke zjištění porušení povinnosti ze strany poplatníka došlo na základě oznámení zaměstnance nebo zaměstnavatele, tak činí přirážka poloviční výši.

 

Dle § 31 zákona o pojistném na důchodovém spoření finanční úřad rozhodně o povinnosti uhradit neodvedené pojistné a přirážku k pojistnému platebním výměrem. Veškerou částku je následně nutné uhradit do 15 dní od vystavení platebního výměru.

 

Protože Vám vznikl přeplatek na pojistném důchodovém pojištění (I. pilíři), tak si budete muset o vyplacení tohoto přeplatku písemně zažádat na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení.

 

Celou záležitost budete tedy osobně řešit se dvěma institucemi. Na finančním úřadu budete řešit neodvedené peněz do II. pilíře a na místně příslušné OSSZ budete řešit přeplatek na důchodovém pojištění.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře