Doplacení pojistného

Dotaz

Doplacení pojistného

Děkuji za odpověď. Lze si ještě důchodové pojištění zpětně doplatit a jakou roční částku se jedná? Lze navýšit budoucí důchod tím, že si o důchod nezažádám a budu nadále pracovat nebo v případě následování manžela do zahraničí budu po po datu, kdy bych měla nárok na důchod platit nadále sociální poplatek a v kolik by tato částka v takovém případě měla být? Ovlivnilo by to významně výši důchodu? Je nějaký jiný, jak si navýšit budoucí důchod, tedy dohnat oněch 10 let za pobyt v zahraničí?

Předem děkuji,

Odpověď

Petr Gola 2.7.2015

Dobrý den,

 

zpětná účast na dobrovolném důchodovém pojištění je zákonem omezena. Zpětně bez omezení je možné dopojistit evidenci na úřadu práce, která se již nehodnotí do doby pojištění pro důchodové účely a dobu studia. V některých případech je možné zpětné dopojištění v rozsahu dva roky před podáním žádosti k dobrovolnému důchodovému pojištění. Záleží na Vašem konkrétním průběhu pojištění, který neznám. Bez udání důvodu je možná zpětná účast na pojištění formou dobrovolného důchodového pojištění v rozsahu jednoho roku.

 

Minimální dobrovolné důchodové pojištění placené v roce 2015 činí 1 863 Kč měsíčně. Rozhodující je rok placení, nikoliv období, za které se platí. Je samozřejmě možné platit i vyšší měsíční dobrovolné důchodové pojištění za účelem vyššího státního důchodu. Přihláška k dobrovolnému důchodovému pojištění se podává na místně příslušné OSSZ.

 

V jakém rozsahu je možné ve Vašem případě vyšší dobu pojištění formou dobrovolného důchodového pojištění a kolik si platit na dobrovolném důchodovém pojištění, to závisí na Vašem průběhu pojištění. Vždy je však potřeba porovnat náklady na dobrovolné důchodové pojištění a zvýšení důchodu. V praxi se institut dobrovolného důchodového pojištění volí především v případě, že není získána potřebná doba pojištění pro přiznání státního důchodu.

 

Když budete pracovat i po dosažení řádného důchodového věku a o důchod si zažádáte později, tak bude Váš státní důchod vyšší. Za každých 90 kalendářních dní odpracovaných po dosažení řádného důchodového věku se zvyšuje zápočet z výpočtového základu o 1,5 %. Výše důchodu závisí na výdělcích v produktivním životě a získané době pojištění. Přesluhování v rozsahu jednoho roku odpovídá získané době pojištění za 4 roky. V praxi většina lidí však pobírá důchod a mzdu současně, neboť získá „finanční náskok“ – začnou důchod pobírat dříve. Vždy se však jedná o individuální rozhodnutí.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře