Doplacení pojistného

Dotaz

4. 9. 2014
Doplacení pojistného

dobry den dostal sem rozhodnuti ze se mi zamita duchod je mi 40let a mam pojisteni jen 8let a 111dnu muzu si pojisteni nejak doplati a kolik to dela mesicne .NEBO kdyz si najdu zamestnani na smlouvu a dodelam potrebne mesice muzu si zazadat o duchod mam 1 stupen .NINI pracuji na dohodu o provedeni prace asi 50h mesicn zapocitava se mi to do pojisteni plat mi nepresahne 4200kc hrubeho dekuji

Odpověď

Petr Gola 4.9.2014

Dobrý den,

 

pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky. Musí být přiznána invalidita posudkovým lékařem místně příslušné OSSZ (Okresní správy sociálního zabezpečení) a současně musí být získána potřebná doba pojištění. Občané starší 28 let musí získat dobu pojištění 5 let v posledních 10 letech. Občané starší 38 let, kteří nesplňují dobu pojištění 5 let v posledních 10 letech, splní zákonnou podmínku doby pojištění v případě, že získají dobu pojištění v rozsahu 10 let v posledních 20 letech.

 

Ještě před odesláním žádosti o invalidní důchod je vhodné překontrolovat, zdali je získána potřebná doba pojištění. Když není získána potřebná doba pojištění, tak je možné při splnění zákonných podmínek chybějící dobu pojistit formou tzv. dobrovolného důchodového pojištění.

 

I ve Vašem případě může být řešením dobrovolné důchodové pojištění. Tato možnost však nepřichází do úvahy vždy. Pro jednoznačnou odpověď je nutné znát detailně celý průběh pojištění. Pro platbu dobrovolného důchodového pojištění je nutné podat na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení) žádost k účasti na dobrovolném důchodovém pojištění.

 

Pro účast na dobrovolném důchodovém pojištění musí být splněny zákonné podmínky v souladu s § 6 zákona o důchodovém pojištění. Těmito důvody jsou např. evidence na úřadu práce po dobu, kdy nenáleží podpora v nezaměstnanosti, studium, výdělečná činnost v cizině od roku 1996, výkon dlouhodobé dobrovolné služby na základě smlouvy pro organizaci. Zpětná účast na dobrovolném důchodovém pojištění je ve většině případů omezena. Neomezené je zpětně dopojištění u evidence na úřadu práce po dobu, kdy nenáleží podpora v nezaměstnanosti. Doba evidence na úřadu práce, kdy nenáleží podpora v nezaměstnanosti se totiž započítává do doby pojištění pro důchodové účely v omezeném rozsahu. Možná bude právě tato varianta řešením Vaší situace.

 

Minimální měsíční dobrovolné důchodové pojištění placené v roce 2014 činí 1 817 Kč. Je samozřejmě možné si platit i vyšší dobrovolné důchodové pojištění.

 

Dohoda o provedení práce se Vám do doby pojištění nezapočítává. Když je měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 tisíc Kč a méně, tak se z dohody o provedení práce neplatí sociální pojištění. Do doby pojištění pro důchodové účely se započítává pouze příjem, ze kterého je řádně odváděno sociální pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře