Dopojištění formou dobrovolného důchodového pojištění

Dotaz

17. 10. 2013
Dopojištění formou dobrovolného důchodového pojištění

Dobry den, byl mi priznan plny invalidni duchod, ale vzapeti odebran. Bude mi 45 let, tu dobu nad 38 let nesplnuji, chybi mi rok, starala o tezce nemocneho syna, tak mi to bylo napsane v rozhodnuti, kde jsem zadala o priznani davky o peci. Mel epilepsii tuto dobu mi nechteji zapocitat, otazka je, zda muzu proto neco udelat nebo jestli mam moznost tuto dobu doplatit, U te druhe moznosti ziskani inv.duchodu mi chybi tri mesice, protoze muj manzel byl vojak z povolani, pracoval na ministerstvu obrany a byl vyslan do zahranici jako diplomat a ja ho musela nasledovat, ze tech pet let se mi bude pocitat do pojisteni, ale take mi to neuznali a tak mi chybi tri mesice.Nevim co mam delat. Zda mam jeste nejakou sanci. Prace nejsem momentalne schopna a navic bejvaly manzel, ktery pri mne a nemocnem diteti si vybudoval karieru, vecne stehovani a vzdelavani na ukor toho, ze jsem byla stale sama s nemocnym a problemovym ditetem. Jsem po druhe vdana, ale manzel nevydelava tolik penez, aby utahl sam veskere finance jako predchazejici manzel, ktery odesel kvuli mladsi a stal se z nej reditel na ministerstvu obrany. Dekuji za jakoukoliv pomoc. Vrabelova

Odpověď

Petr Gola 18.10.2013

Dobrý den,

 

pro přiznání invalidního důchodu je zapotřebí splnit dvě zákonné podmínky: musí být přiznání invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně. Přiznání stupně invalidity je plně v kompetenci posudkového lékaře OSSZ. Současně je však zapotřebí získat potřebnou dobu pojištění, která se liší dle věku žadatele o invalidní důchod.

 

Protože je Vám 45 let, tak je zapotřebí, abyste získala pět let pojištění v posledních deseti letech. Jestliže není v posledních deseti letech splněna podmínka pěti let doby pojištění, tak je možné u občanů starších 38 let získat 10 let pojištění v posledních 20 letech. Jestliže není splněna doba pojištění, tak nemůže být přiznán invalidní důchod, přestože je přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně.

 

V případě, že není splněna podmínka potřebné doby pojištění, tak je možné řešit nedostatečnou dobu pojištění formou dobrovolného důchodového pojištění. Podmínky pro dobrovolné důchodového pojištění jsou upraveny v § 6 zákona o důchodovém pojištění. Zpětně jsou možnosti dobrovolného důchodového pojištění ovšem omezeny. Pro kvalifikované důvody (evidence na úřadu práce, studium) je možnost zpětného dopojištění neomezená. Pro ostatní kvalifikované důvody (např. výdělečná činnost v cizině po 31. prosinci 1995, dlouhodobá dobrovolnická služba) je zpravidla zpětná účast možná v rozsahu dvou let před podáním přihlášky k dobrovolnému důchodovému pojištění. Pro nekvalifikované důvody je možná zpětná účast nejvýše v rozsahu jednoho roku zpětně přede dnem podání přihlášky.

 

Doporučuji Vám tedy podat si přihlášku k dobrovolnému důchodovému pojištění (samozřejmě i zpětně) na místně příslušné OSSZ, a to v takovém rozsahu, aby Vám vznikl nárok na invalidní důchod. Pracovnice OSSZ bude mít před sebou potřebné doklady a průběh pojištění, tak Vám poradí přesně dle Vašeho průběhu pojištění.  Měsíční výše dobrovolného důchodového pojištění v roce 2013 činí minimálně 1 812 Kč měsíčně, je samozřejmě možné platit dobrovolně i vyšší dobrovolné důchodové pojištění za účelem vyššího důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře