Dopojištění pro důchod

Dotaz

19. 4. 2014
Dopojištění pro důchod

Dobrý den,
měla bych ještě jeden dotaz, co se týče náhradní doby pojištění – doba péče o osobu bezmocnou, závislou. Pečovala jsem o tchýni v měsících a letech:
3/2007-9/2010 (stupeň závislosti: I-lehká)
10/2010-6/2011 (stupeň závislosti: III-těžká)
V měsíci a roce 3/2008 měla tchýně 80let.
Chtěla bych se zeptat, jak se mi tato doba bude počítat do náhradní doby pojištění.
A ještě k mému předchozímu dotazu, jestli jsem to tedy dobře pochopila, kdybych chtěla v roce 2014 zpětně dopojistit dobu evidence na úřadu práce, kde jsem byla v letech 2000-2005, tak bych zaplatila 5 let x 12 měsíců x 1 817 Kč = 109 020 Kč?
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 20.4.2014

Dobrý den,

 

při splnění zákonných podmínek patří mezi náhradní dobu pojištění doba péče o blízkou osobu nebo osobu žijící ve společné domácnosti závislou na péči druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni. V době, kdy Vaše tchýně byla závislá v I. stupni, nebyla tato zákonná podmínka splněna.

 

Náhradní doba pojištění získaná formou o závislou osobu se před 1. lednem 2010 pro nárok na důchod hodnotí v plném rozsahu (tedy ze 100 %), stejně tak pro výpočet důchodu. Náhradní doby pojištění získané od 1. ledna 2010 se však pro nárok na starobní důchod i pro výši důchodu redukují na 80 %.

 

Náhradní dobu pojištění získanou formou péče o závislou osobu je nutné doložit příslušným rozhodnutím OSSZ (Okresní správy sociálního zabezpečení). V uvedeném tiskopise je uvedena doba a rozsah péče. Pro prokázání této doby je tedy nutné si po skončení péče v zákonné termínu (případně během péče, když se podává žádost o důchod během péče) na OSSZ zažádat o vydání výše popsaného rozhodnutí.

 

Při podání žádost k dobrovolné účasti na důchodovém pojištění z důvodu evidence na úřadu práce je nutné předložit potvrzení úřadu práce o doba vedení v evidenci na úřadu práce. Zákonem je stanovena pouze minimální výše dobrovolného důchodového pojištění, lze samozřejmě platit i vyšší dobrovolné důchodové pojištění za účelem vyššího státního důchodu.

 

Vámi uvedený výpočet je v pořádku, pokud jsou splněny podmínky pro zpětnou účast na dobrovolném důchodovém pojištění formou evidence na úřadu práce. Minimální roční dobrovolné důchodové pojištění placené v roce 2014 činí 21 804 Kč (1 817 Kč x 12 měsíců), a to platí i pro zpětnou účast na dobrovolném důchodovém pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře